עצי זית כרותים
עצי זית כרותים ועד מתיישבי שומרון

עונת המסיק מספקת מידי שנה לתקשורת הישראלית עשרות סיפורים לוהטים בהם מעורבים יהודים, ערבים וארגוני שמאל, אדמה טרשית ועצי זית מכסיפים. כתוצאה מכך, חדל המסיק מזמן מלהיות פעולה חקלאית תמימה של עובדי אדמה, והפך לסמל מרכזי המשמש לא מעט אנשים ככלי תקשורתי רב עוצמה לקידום עמדותיהם הפוליטיות. 

בוועד מתיישבי שומרון החליטו להיאבק בתופעה שחוזרת על עצמה מדי שנה וליזום פעילויות שונות על מנת לחשוף את השקרים.

עם תחילת עונת המסיק הקים הוועד באתר האינטרנט שלו מרכז ארכיוני המאגד בתוכו מקרים מתועדים של אלימות פלסטינית ושל פרובוקציות של ארגוני שמאל בעונת המסיק. באתר, הנושא את הכותרת "יחד עוברים את עונת המסית",

באתר ניתן למצוא תמונות המתעדות אלימות פלסטינית, תלונות שהגישו חקלאים יהודים למשטרה אך לא נענו, כתבות עיתונאיות העוסקות בנושא, ואף דו"ח מיוחד שהוציאה אורית סטרוק מארגון זכויות האדם ביש"ע, המתעד את חוסר האכיפה השוויונית בין יהודים לערבים בעונת המסיק.  

בכדי לאגור כמות אפקטיבית של מידע, קרא האתר לחקלאים יהודים הנתקלים באלימות המופעלת כלפיהם בידי פלסטינים או ארגוני שמאל, להעביר את המקרה בצירוף תמונות וסרטונים, ולפרסם אותו באתר.  בנוסף, יכלו בעלי כרמי זיתים יהודים המחפשים ידיים עובדות, לפרסם את הדרישה לעובדים באתר, ללא תשלום.  

אחת ההצלחות שקטעו את שטף השקרים השנתיים הייתה חשיפה של קבוצת פועלים ערבים יחד עם פעילי שמאל שצולמו על ידי פעילי הוועד כשהם כורתים ענפים מעצי הזית שבחלקות שלהם. מספר שעות אח"כ הגיעו ידיעות מהתקשורת על תלונה של אותם ערבים על פגיעה של יהודים בזיתים שלהם ואז שלפו פעילי הוועד את הצילומים המרשיעים שהוכיחו כי המתלוננים עצמם הם הכורתים. החשיפה הזו והתגובה המיידית של הוועד זו צמצמו במידה רבה מאוד את פעילות ההסתה השנה ביחס לשנים קודמות.

במקביל לכל אלו הפעילות התקשורתית לאורך השנים הניבה תוצאות. כתבי ההתיישבות המסקרים את השטח באופן קבוע למדו עם הזמן לראות שאין סוף לפרובוקציות ולשקרים של הערבים והשמאל, ולא אחת הצהירו כי הם לא מעבירים יותר למערכת שלהם ידיעות העוסקות במסיק.

יו"ר ועד מתיישבי שומרון, בני קצובר, אמר "היתרון של הוועד יחד עם המועצה האזורית שומרון היא העובדה שאנחנו מחוברים וחיים בשטח, ויכולנו להיערך לפרובוקציות שחוזרות על עצמן מדי שנה. השנה גם פעלנו בצורה אקטיבית ולא רק הגבנו לאירועים ולדעתי זה הגורם שעשה את השינוי וההצלחה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו