תפילות צום עשרה בטבת - גם בכותל הקטן

בכותל הקטן נערכות היום (ראשון), עשרה בטבת, תפילות לאורך כל היום, כחלק מהניסיון להשיב חלק זה של הכותל המערבי למודעות הציבור.

נתנאל כ"ץ , י' בטבת תשע"ג

התפילה בכותל הקטן. הבוקר
התפילה בכותל הקטן. הבוקר
באדיבות מדרשת קדמת ירושלים

בכותל הקטן נערכות היום (ראשון), עשרה בטבת, תפילות לאורך כל היום, וזאת לאחר שבימי החנוכה התקיימה בכותל הקטן הדלקת נרות חגיגית מדי יום.

הכותל הקטן הוא קטע חשוף באורך של כ- 25 מטרים מהחומה המערבית של הר הבית, היחיד הנראה לעין מלבד המשכו הגדול יותר והמפורסם יותר – הכותל המערבי.

מאז ומתמיד נודעה חשיבות לכותל הקטן, כיוון שמיקומו הוא בדיוק מול המקום המשוער של קודש הקודשים, ובמשך דורות רבים, כל אימת שהדבר התאפשר, באו יהודים מהארץ ומחו"ל לפקוד את המקום ולהתפלל בו.

הרחבה הצרה, מספר מטרים בלבד, היא דרך הגישה לבתים המוסלמים שנבנו על הכותל הקטן ובסביבתו. יושבי הבתים הללו אינם נמנעים מהשלכת אשפה, פסולת בנייה ושאר זוהמה במקום.

אלי ליפשיץ, מנהל מדרשת קדמת ירושלים, ששותפה בארגון התפילות והאירועים בכותל הקטן, מסביר כי "יש חשיבות גדולה להגיע ולהתפלל במקום הכותל הקטן, אנו רוצים להביא את הכותל הקטן לתודעה הציבורית, ולהראות את החשיבות העצומה של ריבונותנו, אחיזתנו ונוכחותנו במקום, וככל שיגיעו יותר מתפללים ביום ראשון ולאורך כל ימי השנה כך אנו מאמינים נצליח ליצור מציאות של תפילות קבועות ומסודרות במקום"