קנדה מגיפה את הדלת בפני אזרחים זרים המנסים לנצל לרעה את החוק הקנדי ולקצר את הליכי ההגירה למדינה באמצעות הגשת בקשה לקבלת מקלט מדיני.

הבעיה הלכה והחריפה בשנים האחרונות עם הגידול במספר הבקשות למקלט מדיני, המוגשות ע"י אזרחי מדינות דמוקרטיות, שבהן קיימת מערכת משפט הוגנת וזכויות האדם מוגנות. על כך מדווח אתר "שלום טורונטו".

כך למשל, לא פחות מ-80 אחוזים מכלל הבקשות למקלט מדיני שהוגשו בקנדה התקבלו מאזרחים של מדינות החברות באיחוד האירופי. לאזרחים אלה קיימת זכות על פי חוקת האיחוד האירופי לעבור לכל אחת מ-27 המדינות החברות באיחוד, ולמרות זאת הם ביקשו מקלט מדיני דווקא בקנדה. מרביתם המכריעה של הבקשות אינן מאושרות ו-91 אחוזים מכלל הערעורים על ההחלטה השלילית נידחים בידי מנהלת הפליטים וההגירה.

על מנת להתמודד עם הבעיה, הגדיר משרד האזרחות וההגירה 27 מדינות- ארה"ב, קרואטיה ו-25 מדינות החברות באיחוד האירופי, כמדינות שאינן מועדות ליצור בעיה של פליטים. מבקשי מקלט מדיני ממדינות אלה, ואחרות שיתווספו לרשימה בתקופה הקרובה, "יזכו" לטיפול מזורז בבקשותיהם.

בתוך 30-45 ימים הם יובאו לשימוע. הם יוכלו לערער על החלטה שלילית בפני בית משפט פדרלי, אך לא בפני מנהלת הפליטים וההגירה. במהלך תקופת ההמתנה לשמיעת ערעורם בפני בית המשפט הם לא מוגנים עוד בפני גירוש מהמדינה, אלא אם כן ישיגו צו מבית המשפט המאפשר את המשך שהייתם. סינון בקשות הפליטים אמור לחסוך למשלמי המיסים סכום של 1.6 מיליארד דולר במשך 5 שנים, שהיה עשוי, ללא הרפורמה במדיניות ההגירה, להיות מופנה למימון סל ההטבות לפליטים מתחזים.

החבל על הפליטים המתחזים והמהגרים הבלתי חוקיים הולך ומתהדק גם באמצעות שיתוף הפעולה עם רשויות החוק האמריקניות. ב-13 בדצמבר חתמו שר האזרחות וההגירה, ג'ייסון קני, ושגריר ארה"ב בקנדה על הסכם לשיתוף מידע על אזרחים ממדינה שלישית, שביקשו מקלט מדיני או שחשודים בעבירות פליליות. מטרת ההסכם לאפשר לרשות הביקורת על הגבולות למנוע את כניסתם של מהגרים בלתי חוקיים ועבריינים למדינה, על מנת לחסוך את הקושי לאחר מכן בגירושם מהמדינה לאחר מעברם את הגבול.