סביבה בחירות
סביבה בחירות צילום: פלאש 90

המועצה לישראל יפה וועדת הבחירות המרכזית החליטו לפעול במשותף לנקיטת כלל האמצעים שמתיר החוק, כולל קנסות ועיצומים על כספי מימון מפלגות, במטרה לגרום למפלגות לפעול בהתאם לדרישות החוק ולשמור על הסביבה.

הקרב על התודעה והנוכחות במרחב הציבורי בתקופת מערכת הבחירות גורר לא אחת לתופעות פסולות, בהן פעילי המפלגות השונות אינם מקפידים על ניקיון ובמקביל תולים כרזות במקומות אסורים.

תופעה זו, אשר גבתה בעבר נפגעים בגוף ונפש, מבטאת זלזול בסביבה ובתושבים ונוגדת את חוק שמירת הניקיון, חוק הדרכים וחוק הבחירות. עבירה על חוקים אלו עלולה לגרור קנסות ובסמכות יו"ר ועדת הבחירות להטיל במקרים מסויימים עיצומים על כספי מימון מפלגות.

במכתבים ששלחו לנציגי המפלגות התריעו, יו"ר ועדת הבחירות, השופט אליקים רובינשטיין ומנכ"ל המועצה לישראל יפה, אשל סגל, כי ניסיון העבר מלמד שעיקר הפרות החוק במקרים אלו נגרם כתוצאה מתליית מודעות על עמודי חשמל, שימוש במדבקות שאינן ניתנות להסרה במרחב הציבורי, שילוט פיראטי בדרכים בינעירוניות, הדבקת מודעות על תמרורים ושלטי הכוונה, ואי הקפדה על ניקיון ואיסוף הפסולת בסיום הפעילות הפוליטית.

במטרה להתמודד ולצמצם תופעות מסוג זה תפעיל המועצה לישראל יפה מערך של כ-2,000 מתנדבים בתיעוד עבירות ומפגעים ותעביר אותם לטיפול ועדת הבחירות וגורמי האכיפה.

בנוסף, תפעיל המועצה בדף הפייסבוק שלה לשונית ייעודית למקרים אלו בו היא קוראת לציבור הגולשים להיות שותפים ולהעלות סטטוסים ותמונות מהשטח באמצעות אפליקציית האינסנגרם.

"אין מחלוקת בדבר חשיבות השמירה על נופי הארץ ועל ניקיונה, ויש לברך על התגייסותה של המועצה לישראל יפה לטובת העניין", מסר יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין. לדבריו, "ועדת הבחירות המרכזית תמשיך לעמוד על המשמר ואנו תקווה, כי לא ניאלץ להזדקק תדיר להפעלת הסמכות בעניינים אלו".

לדברי מנכ"ל המועצה לישראל יפה, אשל סגל, "תקופת הבחירות היא חג לדמוקרטיה ולחופש הביטוי, אולם כשהחגיגה מלווה בזלזול בחזות ובניקיון חוצות הערים והדרכים - היא נמצאת בגדר הפרת חוק. אנו קוראים לציבור להתגייס למאמץ ובאמצעות דיווח בפייסבוק לעזור לנו לגרום למפלגות לנהל מאבק על דעת הקהל ולא על גב הסביבה והנוף של כולנו".