"חיים יותר שנים - חשופים ליותר מחלות"

מנכ"ל קופת חולים "מאוחדת" מספר על התפיסה החדשה: לא רק ריפוי וטיפול אלא גם מעקב למניעת בעיות ועידוד אורח חיים בריא.

יוני קמפינסקי , י"ג בטבת תשע"ג

קופת חולים "מאוחדת" תחל להעניק, לראשונה בישראל, רפואה אקטיבית ומותאמת אישית, כחלק מסל הבריאות הבסיסי.

מנכ"ל מאוחדת, פרופ' אשר אלחיאני, הציג היום (רביעי) את מודל הבריאות החדש, המאפשר לכל לקוח מאוחדת לקבל בצורה זמינה תמיכה מקצועית המעודדת אותו לבצע את השינוי בחיים שיאפשר לו 'להיות בריא ולהישאר בריא', "מאוחדת אינה ממתינה שהלקוח יחלה אלא מסייעת לו לקיים אורח חיים בריא בכל ימות השנה".

במסגרת אסטרטגיית הפעולה החדשה של מאוחדת יפעל מוקד ייעודי "מוקד בריאות אקטיבי", שייזום פנייה לכל לקוחות מאוחדת ויהיה נגיש וזמין עבורם בטלפון ובערוצי תקשורת מקוונת. יועצי הבריאות  יגבשו המלצות לאורח חיים בריא עבור כל מבוטח על פי הפרופיל הרפואי שלו.

במאוחדת מדגישים שלא מדובר באירוע חד פעמי אלא בפעילות אינטראקטיבית מתמשכת, שתקפיד ליזום קשר עם לקוחות מאוחדת מידי מספר שבועות.

פרופ' אלחיאני המוביל את המודל הרפואי החדשני הדגיש כי "למאוחדת חשוב לחזק ולקדם מהלכים של רפואה יוזמת ומונעת ולהגביר את תחושת המודעות  של לקוחותינו לקחת אחריות ולשמור על בריאותם. כדי להיות בריא נדרש מכל אדם לעשות השתדלות, מעט מאמץ יזום ומודעות אישית". 

אלחיאני הדגיש כי המהלך החדש מופנה לכל לקוחות מאוחדת וקרא להם להצטרף לתכנית הייחודית שמטרתה אימוץ אורח חיים בריא, מותאם לפרופיל הרפואי האישי.

עוד ציין אלחיאני כי "המפתח לאסטרטגיית הפעילות החדשה של מאוחדת הוא טיפול באנשים כאשר הם עדיין בריאים, כדי למנוע את ההשמנה, העלייה בלחץ הדם, הסוכרת וטרשת העורקים. לא להסתפק בטיפול באנשים כשהם כבר חולים, אלא לדאוג לבריאותם מלכתחילה. זו התשובה שלנו לתחלואי מערכת הרפואה הציבורית.

"במערכת הבריאות האמריקנית, מכנים זאת 'רפואה במעלה הנהר' וזו לדעתי הדרך היעילה ביותר של מאוחדת ושל אזרחי ישראל להתמודד עם תת התקצוב הכרוני של מערכת הבריאות הלוקה בכרסום מתמשך באחריות, במשאבים ובתקציבים הציבוריים המופנים לשמירה על בריאות האזרחים".

מנכ"ל מאוחדת הציג נתונים שפרסם משרד הבריאות מדו"ח מבקר המדינה בנושא "השמנה בישראל 2011". מנתונים אלה עולה כי, ההשמנה  גורמת למדינה ולאזרחיה נזק כספי ישיר ועקיף המוערך בכ-10 מיליארד ש"ח בשנה כאשר ההוצאה הלאומית על בריאות ב-2009 הסתכמה בכ-60 מיליארד ש"ח. נתון זה מעצים את  אסטרטגיית הפעולה שבחרה מאוחדת - השקעה ברפואה מונעת  ובהפניית המשאבים למגוון פעילויות יזומות לשיפור התנהגות הלקוחות ובחירה באורח חיים בריא שיחסוך למערכת  הבריאות מיליוני שקלים בשנה".

אחד הגורמים המשפיעים ביותר על אורך החיים ואיכותם הוא ההתנהגות הבריאותית שלנו. מדו"ח מבקר המדינה בשנת 2011 עולה כי 44.1% מבני 18-64 ו-69.2% מבני 65 ומעלה סובלים מעודף משקל והשמנת יתר (BMI גדול מ-25) ו- 11.8% מבני 18-64 ו-25.3% מבני 65 ומעלה סובלים מהשמנת יתר (BMI גדול מ-30).

ד"ר רינת כהן מנהלת אגף רפואה ראשונית במאוחדת הטעימה, כי המודל החדש של המוקד לרפואה אקטיבית משום מהפיכה משמעותית הן מבחינת הרופאים המופקדים על שמירת הבריאות של לקוחות מאוחדת והן מבחינת הלקוחות עצמם. חשיבותה של הרפואה המונעת והמודעות לאורח חיים בריא אינם מוטלים בספק. חשוב שהלקוחות ידעו, שבתפיסתנו, פעילות אקטיבית ומודעת לקידום בריאות, משמעותם נטילת אחריות ושותפות פעילה בשמירת הבריאות.

במאוחדת הדגישו כי פועל יוצא נוסף של האסטרטגיה החדשה הוא הקמת צוותי חדשנות רפואית במאוחדת, פישוט הליך קבלת אישורים לבדיקות נדרשות והרבה מאוד עבודה פנים ארגונית כדי להטמיע את ערך הרפואה המותאמת אישית בכל מרכז רפואי ומרפאה  של מאוחדת והרופאים העובדים עמה.

דר' דוד מורל, ראש היחידה לתיאום מגזרים הוסיף "מניסיוני רב השנים בטיפול רפואי בלקוחות מהציבור החרדי והדתי לכל גווניו, עולה תמונה מצערת שציבור זה אינו מודע לחשיבות וחיוניות אימוץ הרגלי אורח חיים בריא בכל הקשור לפעילות גופנית, תזונה בריאה ועוד. אין לי ספק כי אימוץ כללים אלה יוריד בצורה משמעותית את אחוזי התחלואה בקרב קהל היעד".

ארנון אבן בר, סמנכ"ל הלקוחות במאוחדת ציין, כי בשלב הראשוני יקבלו לקוחות מאוחדת שיצטרפו לפעילות הייחודית, שאלון אישי – בפורמט של סקר רפואי מקיף באחריות יועץ רפואי, שיערוך מיפוי של גורמי הסיכון וירכז תכנית רב תחומית המותאמת  אישית לכל אחד מבני המשפחה. מעבר להיוועצות המומלצת עם רופא המשפחה, יוזמנו לקוחות  מאוחדת לדון עם יועצי מוקד הבריאות האקטיבי של מאוחדת על התוכנית האישית שלהם בקו פתוח טלפוני, או במפגש וירטואלי.  אחת לחודש תיזום מאוחדת שיחת ביקורת לוודא מחויבות הלקוחות לאורח חיים בריא ואת נכונותם להמשיך ולבחון אתגרים ויעדים לשיפור מצבם הרפואי.

בימים אלה יוצאת מאוחדת בקמפיין פרסומי והסברתי תחת הכותרת "השתדלות". הכותרת מבטאת את מחויבותו האישית של כל לקוח לפעול, לעשות ולתרום את תרומתו האקטיבית והמעשית למען הבריאות.  נדרש שיתוף פעולה בין היועצים המקצועיים העושים את המיטב לבין ציבור הלקוחות. ה'השתדלות' בתפיסת היהדות היא ערך, מעין חובה אישית המוטלת על כל אחד ואחת.