היום ההכרעה בערעור ענת קם

בהמ"ש יכריע היום בערעורה של מי שהורשעה בהעברת מסמכים סודיים צבאיים לעיתונאי 'הארץ' אורי בלאו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ח בטבת תשע"ג

חלק מהשבט. ענת קם בבית המשפט
חלק מהשבט. ענת קם בבית המשפט
פלאש 90

בית המשפט העליון ימסור היום את הכרעתו בערעור שהגישה ענת קם על העונש שהושת עליה - ארבע שנות מאסר וחצי.

לטענת קם, מדובר בעונש כבד מדי ביחס לעונש של שותפה לעבירה אורי בלאו, שנגזרו עליו ארבעה חודשי עבודות שירות. קם הורשעה בריגול חמור לאחר שהעבירה מסמכים סודיים שנחשפה אליהם במהלך שירותה הצבאי

נזכיר את דבריו של פרקליטה של קם, עורך הדין, אילן בומבך, לערוץ 7 ולפיהם גזר דינה של מרשתו רחוק מלהיות שיוויוני לעומת עונשים שקיבלו אחרים על עבירות חמורות פי כמה.

לדבריו, בערעור מוצגת שורה של מקרים בהם התקבלו פסקי דין קלים בהשוואה  לעבירות חמורות בהרבה מזה שקיבלה ענת קם. כאמור, אורי בלאו הוא המוביל שבהם. "אורי בלאו שותף למעשה ועשה מעשים חמורים הרבה יותר, כך על פי קביעת הפרקליטות. הוא היתל בשב"כ, הוא השאיר מסמכים, הוא ברח לחו"ל, הוא לא שיתף פעולה. הוא השאיר את רוב המסמכים ורק חמישים מסר, וזאת רק לאחר שהשאיר עותקים אצלו".

לטענתו של עו"ד בומבך מדובר באפליה חמורה אל מול עונשה של קם שאמורה לשבת בכלא ארבע וחצי שנים בעוד בלאו, ככל הנרא,ה לא יישב בכלא ולו יום אחד. "שורת הדין לוקה כאן", הוא קובע.

עוד הזכיר בומבך בדבריו את פסק הדין בפרשת תא"ל יצחק יעקב (יצ'ה) שעל אף שהתרו בו והזהירו אותו שלא יגלה סודות ביטחוניים התעלם ופרסם את הדברים ובכל זאת לא ישב בכלא. כך גם טלי פחימה שביצעה מעשים חמורים במגמה לפגוע בביטחון המדינה ונענשה בשלוש שנות מאסר בלבד.

כמו כן הזכיר את סגירת התיק נגד אלי זעירא שהואשם בחשיפת זהותו של הסוכן שריגל במצרים למען המוסד בימים שקדמו למלחמת יום כיפור ומאוחר יותר חשיפה זו יתכן והביאה למותו.

"גם לשיטת הפרקליטות לא הייתה לענת קם כוונה לפגוע בביטחון המדינה. הדברים שהיא עשתה ראויים לגינוי, אבל אי אפשר להשוות את רמת הענישה", אומר בומבך המשוכנע שנגד מרשתו נקטה המערכת ביד קשה על מנת לייצר תחושת 'למען יראו וייראו', אך לטעמו אין מקום לעשות הלכה ותקדים על גבה של סמלת בצה"ל, על אף שטעתה במעשיה, ובעיקר לאחר שהודתה והצטערה על המעשים.