משרד הבריאות: להשכיב תינוקות לישון רק על הגב

במעקב שביצעה המחלקה לאם ולילד במשרד הבריאות נמצא, כי 8 מתוך כל 10 תינוקות שנפטרו במוות פתאומי לא הושכבו על הגב.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ח בטבת תשע"ג

תינוקות תינוקים עריסה
תינוקות תינוקים עריסה
צילום: פלאש 90

לאור העלייה במקרי מוות פתאומי בתינוקות בחודשי החורף, משרד הבריאות ועמותת "עתיד", לחקר ולמניעת מוות פתאומי בתינוקות יוצאים בקמפיין העלאת מודעות "שינה בטוחה - תנו לתינוק גב".

בישראל מתים מדי שנה כ-45 תינוקות באורח פתאומי. 87% ממקרי מוות פתאומי בתינוקות בישראל מתרחשים עד גיל חצי שנה.  מחצית  מהמקרים (50%) מתרחשים בחודשי החורף, מינואר עד מארס.

בין הסיבות לעליה העונתית ניתן למנות חימום יתר כתוצאה מהלבשת התינוק בשכבות של בגדים.

התינוק מווסת את טמפרטורת גופו דרך הראש והפנים והשכבתו לישון על בטנו, מכפילה את הסיכון לגרימת מוות בעריסה. תינוקות ששוכבים על הבטן נוטים לחימום יתר ומתקשים לווסת את חומם. הם נושמים אוויר בעל ריכוז נמוך יותר של חמצן, ישנים שינה עמוקה יותר, זזים פחות, רגישים פחות לרעש, חווים ירידות בלחץ דם ומתקשים להתעורר.

בנוסף, שמיכות, כובעים, קפוצ'ונים וחפצים בסביבת התינוק, עלולים לכסות את פני התינוק ולמנוע מעבר אוויר חופשי.

פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור, מסביר כי "במיוחד בתקופת החורף, הורים יכולים למנוע חלק גדול ממקרי המוות הפתאומי בתינוקות על ידי התנהגות נכונה. העלייה העונתית במקרי המוות בעריסה, שאנו עדים לה בישראל נעלמה במדינות שהטמיעו בהצלחה את המסר לפיו יש להשכיב תינוקות לישון על הגב. העלייה המצערת במקרי מוות בעריסה בישראל בחודשי החורף לעומת הקיץ מצביעה, כי יש לנו עוד הרבה מה לשפר, וכי ביכולתנו להפחית את מספר המקרים, אם נשכיב תינוקות לישון על הגב".

"הסיכון למוות עריסה, כתוצאה מהשכבת תינוקות לישון על בטנם גבוה פי 5 בחורף לעומת פי 2.1 בקיץ", מסבירה דר' ענת שץ, יו"ר עמותת עתיד, לחקר ולמניעת מוות פתאומי בתינוקות,  "ההצלחה הדרמטית של קמפיין ההשכבה על הגב, בהורדת שעורי התמותה ממוות בעריסה בעולם המערבי  מחייבת  אותנו להמשיך להגביר מודעות לגורמי הסיכון, למניעתם ולעידוד יצירת סביבת שינה בטוחה, בעיקר באוכלוסיות בהן שעור תמותת התינוקות גבוה יותר".

על אף שמשרד הבריאות ממליץ משנת 2000 להשכיב את התינוק לשינה ביום ובלילה על הגב, בסקר טלפוני "מב"ת לרך" (מצב בריאות ותזונה)  שערך משרד הבריאות  בין השנים 2009–2011 נמצא, כי רק 4 מתוך 10 הורים לתינוקות, שגילם חודשיים, משכיבים את התינוק לישון, אך ורק, על הגב. ממצאים אלו דומים למימצאי סקר שערכה עמותת עתיד בשנת 2006. במעקב שביצעה המחלקה לאם ולילד במשרד הבריאות נמצא, כי 8 מתוך כל 10 (80%) תינוקות שנפטרו במוות פתאומי לא הושכבו על הגב.

מאות מחקרים שפורסמו בשני העשורים האחרונים מעידים, כי גם שכיבה על הצד מהווה גורם סיכון למוות פתאומי. תינוק שהושכב לישון על צדו עלול לעבור, בקלות רבה, לתנוחת שכיבה על הבטן. שימוש באביזרים כמו ה"מיקומון", המיועדים לשמור על השכבת צד, התגלו אף הם כגורמי סיכון יתר למוות עריסה ולחנק.

השכבת התינוק לישון על הגב בלבד, עשויה להפחית בין 50% ל-70% ממקרי מוות עריסה.  בארצות שהטמיעו היטב השכבת תינוקות על הגב חלה ירידה תלולה במקרי מוות עריסה. לכן מומלץ להשכיב את התינוק לישון על הגב מיום לידתו, כדי להרגילו לתנוחת שינה זו. 

כיצד אם כן מומלץ לנהוג?

-מומלץ להשכיב את התינוק לישון על הגב. תינוק שמתהפך לבד, אין צורך להחזירו לתנוחת גב לישון.

-מומלץ להוציא חפצים רכים, כמו: בובות, כריות, שמיכות פוך, מגן מיטה, חיתולים ושמיכות, שאינם מהודקים היטב ממיטת התינוק. אלו מסכנים את התינוק בחנק ועלולים לגרום למוות פתאומי.

-כאשר מכסים תינוק בשמיכה מומלץ להצמיד את התינוק לסוף המיטה, כאשר רגליו  נוגעים ב"תחתית" המיטה. מומלץ שהשמיכה תונח בגובה בתי השחי התינוק. יש להדק אותה מתחת למזרון.

-מומלץ להלביש את התינוק בשכבה אחת יותר ממבוגר.

-מומלץ שראשו של התינוק ופניו יהיו חשופים בעת שינה.

-22 מעלות היא הטמפרטורה המומלצת לחימום חדרו של התינוק, או חללי הבית בהם שוהה התינוק.

-מומלץ להשכיב את התינוק על מזרן קשיח במיטת תינוקות או בעריסה עם תו תקן של מכון התקנים. שינה בעריסה או במיטת תינוקות בחדר ההורים עד גיל חצי שנה הוכחה כמפחיתה סיכון.  לעומת זאת, השכבת התינוק על מצעים רכים ו/או במיטת מבוגרים, שלא עם הוריו, מעלה את הסיכון למוות עריסה פי 5!

-מומלץ להימנע משינה משותפת עם ההורים.

-מומלץ להימנע מעישון בזמן ההריון ולאחר הלידה בסביבת התינוק.  מחקר עדכני מראה כי ניתן ליחס בין 24%-32% מהמקרים של מוות עריסה לחשיפת התינוק לעישון ההורים או לעישון בסביבה. על פי סקר מב"ת לרך, כרבע (24.8%) מהתינוקות היהודים נחשפו לעישון בגיל חודשיים. שיעור החשיפה בקרב תינוקות יהודים שנפטרו ממוות בעריסה, היה כ-61.5%. למעלה מחצי מהתינוקות הערבים (52%) נחשפו לעישון. ל-3 תינוקות מתוך 4 שמתו מוות פתאומי, היה הורה מעשן (75%).

-מחלות בדרכי הנשימה הם  גורם סיכון נוסף למוות עריסה. מחקרים רבים מייחסים לעישון ההורים כגורם לתחלואה מוגברת בקרב ילדים. אם אחד ההורים מעשן, הסיכון היחסי של ילדיו הנחשפים לעישון לחלות באסתמה גבוה ב-20% לעומת ילדים להורה שאינו מעשן; הסיכון היחסי לקשיי נשימה גובר ב-24%, והסיכון היחסי לשיעול גדל ב- 40%.

-מעבר ליתרונותיה הידועים, הנקה מהווה גורם מגן מפני מות עריסה. חלב אם עשיר בנוגדנים למחלות ויראליות ומסייע במניעת זיהומים במערכת הנשימה, שגם הם עלולים להוות גורם סיכון למוות פתאומי.

-שימוש במוצץ בזמן ההשכבה לישון מהווה כנראה גורם מגן. מומלץ להרגיל גם תינוקות יונקים להשתמש במוצץ כבר מגיל חודש. לתינוק עם מוצץ קל יותר להתעורר ולהגיב לתופעות מסכנות חיים.

-מומלץ ליידע בהנחיות את כל המטפלים בתינוק: בני משפחה, מטפלות בבית וב מעונות יום ולהקפיד שימלאו אחר ההמלצות.