ד"ר אלן בייקר, מומחה למשפט בינלאומי וחבר ועדת אדמונד לוי משוכנע כי לישראל זכות מלאה על ארץ ישראל.

"המשימה של ועדת אדמונד לוי היתה לבחון את מצב הבנייה בשטחי יו"ש ולהמליץ על פעולות שיש לנקוט לגביה", סיפר בייקר הערב (שלישי) בכנס שקיימה תנועת 'נשים בירוק' בקריאה להחלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון.

בייקר סיפר עוד כי ועדת אדמונד לוי הוקמה בעקבות מצב מעורפל של בנייה מאסיבית, ללא השלמת הליכי האישור כפי שמתחייב מהחוק.

בנוגע לדו"ח טליה ששון שהוזמן על ידי ראש הממשלה אריאל שרון ב-2004, האשים בייקר את ששון בכך ששינתה את כתב המינוי שקיבלה מראש הממשלה שרון, "היא התבקשה לבדוק את המצב של המאחזים הבלתי מורשים ושינתה את הכותרת ל'בלתי חוקיים', זה שינוי משמעותי שהופך את מי שבונה לעבריין".

לדבריו, הביטוי "בלתי חוקיים" הגיע עד לנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ולכל המערכות הממשלתיות בעולם שעושות בו שימוש.

היעדר החוקיות בבניית המאחזים הוא כתוצאה מהיעדר אישור ולא בגלל עבירה פלילית, טען בייקר, "משימתנו היתה לבחון את המציאות הזו ולתת המלצות לפתרונות".

הדבר הראשון שבדקה ועדת אדמונד לוי היא הזכות של ישראל בשטחי יהודה שומרון, "אחרת אין ביסוס לקיומנו ואין טעם להסדרי בנייה בלי זכות", בייקר סיפר כי ארגוני שמאל כמו 'שלום עכשיו' הציגו בפני הוועדה טענות לפיהן לערבים יש זכות על האדמות הציבוריות ביו"ש, ולכן אסור לבנות עליהם.

את טענות ארגוני השמאל דחתה הוועדה, "לאחר שבדקנו בצורה מקצועית, הגענו למסקנה שאין מצב של 'כיבוש', השטח הזה לא נכבש מאף ריבון אחר, גם הירדנים לא ישבו שם", אמר בייקר ודחה גם את הטענות לפיהן בנייה ביהודה ושומרון היא בניגוד לאמנת ז'נבה, "לא לכך התכוונו מנסחי האמנה", אמר.

"בדקנו את זכויות העם היהודי והצגנו כי לישראל יש זכות מלאה על שטחי ארץ ישראל, אף אחד לא יכול לשלול את העובדה ההיסטורית הזו, השטחים הללו הם לא שטחים פלסטיניים ואין שום אמנה או מסמך שקובע זאת".

בייקר הוסיף כי בשיחות עם שגרירים מהעולם הוא מספר להם על מסקנות הוועדה והם מבינים אותם לעומק, "רק מדינה אחת לא הכירה בהצהרה הזו - מדינת ישראל", כך בייקר הערב.