דודו סעדה
דודו סעדה רחלי זגורי

כנס ירושלים של העיתון 'בשבע' נערך זו השנה העשירית בירושלים ויתקיים בשבוע הבא במלון קראון פלאזה בבירה. יו"ר העיתון, דודו סעדה, סיפר בראיון לערוץ 7 מה הוביל לייסוד כנס ירושלים שלדבריו, מספק במה רצינית לשיח אקטואלי בציבור הדתי לאומי והכללי.


"אריאל שרון הכריז בכנס הרצליה על תוכנית ההתנתקות, במשך כרבע שעה הוא השתמש 17 פעמים בשורש נ.ת.ק.  - 'ננתק את עזה, נתנתק מעזה, ננתק את הרצועה', ועוד כל מיני מונחים דומים, במשך רבע שעה הציג שרון תוכנית מדינית בכנס הרצליה ולא בכנסת ישראל - המקום הראוי ביותר להכריז על גירוש 1,000 יהודים מביתם", סיפר.


העובדה כי הדיון המדיני הועבר ממשכן הכנסת לכנס חיצוני, הביא לייסוד כנס ירושלים במקביל לזה שבהרצליה, שיעסוק בעיקר במה שמעניין את הציבור הציוני הדתי. סעדה מציין כי כל נושא שמחבר בין העם, המדינה והארץ, ראוי לקבל במה בכנס ירושלים, "בצורה הזו אנו מציפים  את דעת הקהל בנושאים מעניינים לאורך השנים", סיפר סעדה והוסיף כי אישים בכירים משתתפים מידי שנה בכנס ירושלים, כמו ראשי ממשלות ונשיאים לשעבר, וכן אישי ציבור מכהנים.


בכנס, שצפויים לקחת בו חלק למעלה מ-1,000 איש, יתקיימו דיונים מעמיקים ואובייקטיביים, כך לדוגמא בכנס שיעסוק בהשתלבות ערביי ישראל, 'מקופחים או מועדפים?' ישתתף ח"כ אריה אלדד מ'עוצמה לישראל' וגם סוהיל כארם, מנכ"ל רדיו 'א-שמס'.


'פרס ירושלים' יוענק בשנה זו לרב ישראל אריאל ממכון המקדש, ולרב חיים דרוקמן "שעשה ועושה בכל חייו מעשים רבים לטובת הציבור הדתי לאומי החל מישיבות ההסדר, בני עקיבא ועד למערך הגיור שהוביל הרב דרוקמן", סיפר סעדה.


דוגמא מעניינת נוספת היא אגודת 'אפרת', בראשות ד"ר אלי שוסהיים, שתקבל גם היא את 'פרס ירושלים', "קיבלנו עשרות פניות לצד קריאות להפגנת מחאה כנגד הענקת הפרס לאגודת אפרת, אך אנו עקביים לאורך הדרך ולא נוותר, הפרס יינתן לאגודה החשובה", קובע סעדה.


"אגודת 'אפרת' מצטרפת לשורת אישים, ארגונים ומוסדות יקרים וחשובים אשר קיבלו בעבר ויקבלו השנה את פרס 'כנס ירושלים'. האגודה ראויה לקבל את פרס ירושלים דווקא בזכות פועלה רב השנים להצלת עוברים מגזר דין מוות, אנשי האגודה בראשותו של ד"ר שוסהיים היקר זוקפים לזכותם את לידתם של כ-50 אלף ילדים. יתר על כך - מצאנו לנכון במיוחד להעניק להם את הפרס דווקא השנה, בגלל ההתנגדות התקשורתית והציבורית הלא הוגנת כלפיהם לאורך השנה האחרונה", הוסיף.


סעדה סיפר כי בכנס ירושלים נחזתה לראשונה התרסקותה הפוליטית של ציפי לבני, "היא הודתה במושב שעסק בירושלים כי הוא העלתה את נושא חלוקת ירושלים בחדרי המשא ומתן עם הפלסטינים", כבר אז התברר, כך סעדה, שמי ששם את ירושלים על שולחן המשא ומתן, מוכן לחלק אותה וסופו ליפול כלשונו, "כמו לבני, כך גם קדימה, התרסקו ויצאו מהכנסת בבושת פנים", אמר.


מושב נוסף שצפוי למשוך תשומת לב יעסוק בבחירות של הציבור הדתי לאומי, 'מפלגה מגזרית או השתלבות במפלגות השונות?', סעדה מודה כי צפוי דיון סוער, "יש לנו את הרב פירון במפלגת יש עתיד ואנשים טובים בליכוד, מנגד יש לנו את הבית היהודי שמייצגת את כל המגזר הדתי לאומי, אז למי הציבור צריך להצביע?" שאל.