חודשיים לאחר מבצע "עמוד ענן",  תושבי הדרום אומרים תודה לתושבי השומרון.  

במתנ"ס שומרון  ובמועצה האזורית שומרון קיבלו תעודת הוקרה מיוחדת מראש המועצה האזורית מרחבים, אבנר מורי, מיו"ר המנהלת מתנ"ס מרחבים  ומהסוכנות היהודית, על ההתגייסות לסייע למושבי הדרום בימי ההפגזות מעזה.

במכתב תודה שצורף לתעודה, סיפר מנהל מתנ"ס המועצה האזורית מרחבים, יוסי בצלאל, על  תחושות התושבים לאחר ההתגייסות של תושבי השומרון "מבצע 'עמוד ענן' הוכיח לכולנו כי החיים במדינת ישראל שבירים ומורכבים, אולם ההתגייסות שלכם ושל גופים כמו שלכם הוכיחה עד כמה המסירות והנתינה מושרשים היום במדינה. אנו מודים לכם על הרתמות מהירה, מענה הולם ואיכותי ובעיקר על נשמה ולב ענק".

במועצה האזורית שומרון מספרים עוד על מכתבי תודה רבים שהגיעו מתושבים משדרות, קרית מלאכי וישובים בעוטף עזה, כשבמרביתם מספרים הכותבים כי זו הפעם הראשונה ששהו באזור ומתארים את התרשמותם ותודתם על האירוח החם ועל שבירת המחיצות שהיו קיימות באשמת התקשורת.

כזכור, אירחו תושבי המועצה האזורית שומרון למעלה מאלפיים מתושבי הדרום לסופי שבוע, לנופשונים ולימי הפגה.

מאות פניות של תושבים מהדרום הגיעו בימי המבצע למוקד האירוח של המועצה האזורית שומרון, וחוברו לישובים שהתארגנו למבצע האירוח על פי התאמות בין האוכלוסיות מקרב המארחים והמתארחים.

במקביל, ארגנו צוות מתנ"ס ונוער השומרון משלחות, אשר נסעו לערי, מושבי וקיבוצי הדרום המופגזים, וחילקו משחקים, ממתקים ומכתבי חיזוק לתושבים ולילדים בחדרי הבטחון.

המבצע אורגן ע"י מתנ"ס שומרון, האגף לשירותים חברתיים ומנהלת "שומרון – נעים להכיר" של היחידה האסטרטגית במועצה והוא נערך בתיאום עם רשויות החירום והמשרד להגנת העורף.

יוסי דגן, יו"ר הנהלת מתנ"ס שומרון ומ"מ ראש המועצה, הודה לסוכנות היהודית ולמתנ"ס מרחבים ושיבח את שיתוף הפעולה "ההתגייסות הרבה של תושבי השומרון לאירוח תושבים מהדרום לשבתות ולימי הפגה ולהגעה לערים ולמושבים המופגזים לחיזוק התושבים חיממה את הלב. בימי המבצע נוצר שיתוף פעולה ותיאום הדוק בין עובדי מתנ"ס שומרון והאגף לשירותים חברתיים אצלנו לבין מועצות, קיבוצים ומתנ"סים רבים בדרום ובעוטף עזה. הבעת התודה והמשך הקשר מחממים אף הם את הלב ומוכיחים שאנחנו עם אחד".

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, סיפר על הקשרים שנוצרו בין תושבי הדרום לתושבי השומרון "השומרון נרתם תמיד בשמחה למשימות לאומיות ותמיד מרגש לראות את ההתנדבות וההתלהבות מחדש. הגעתי באחד מימי השישי לקבל את פני התושבים מהדרום שהגיעו להתארח בשומרון, וראיתי את החיבור האמיץ שנוצר בין אחים מאזורים שונים, עם השקפות שונות – אבל אחים.   התעודה ניתנה אולי למתנ"ס ולמועצה האזורית שומרון, אולם אני מקדיש אותה באופן אישי לכל התושבים היקרים בישובים שהתגייסו לסייע באירוח תושבי הדרום ובחיזוק הקשר בעם ישראל".