דליה דורנר
דליה דורנר ניסים לב

"העיתונות בתקופה קשה מבחינה כלכלית", כך אמרה היום (שלישי) נשיאת מועצת העיתונות השופטת בדימוס דליה דורנר.

השופטת דורנר התארחה בכנס ירושלים שהתקיים במלון קראון פלאז'ה בבירה, והזהירה כי אם עיתונאים יפוטרו ועיתונים יסגרו "תהיה פגיעה חמורה בתהליך הדמוקרטי".

בהתייחסה לעיתונאים שמביעים את דעתם האישית באמצעי התקשורת אמרה דורנר כי "מטבע הדברים אדם אוהב לשמוע ולכתוב את דעותיו, חופש העיתונות בא להגן גם על מה שלא אוהבים לשמוע".

לדבריה, העיתונות בישראל היא "כוחנית ונשכנית ובלעדיה דמוקרטיה לא יכולה להתקיים. אני מדמה את חופש העיתונות לפרפר צבעוני ויפה שכמישהו בא ורוצה לגעת בו נעלמים הצבעים".

"עיתונות מטעם היא לא עיתונות, חופש העיתונות שמבוסס על פסק דין - בא להגן על גם דעות שאנחנו לא רוצים לשמוע".

דורנר סיפרה כי בתחילת שנת 1951 העיתונים הכתובים בישראל נתקלו בבעיה, "לא היה מספיק נייר והממשלה נצטרכה לתקצב אותם", שר התמ"ת דאז, יעקב גרי, הודיע בשם הממשלה כי "היא רואה בעיתונות ובקיומה עניין ממלכתי חיוני", והוסיף שהממשלה "תתאמץ למען אספקת נייר ככל שאפשר בתנאים הנוכחיים וכיאה למשטר דמוקרטי, שהעיתונות נמנית עם יסודותיו העיקריים".

דורנר התייחסה למצב העיתונות הלא יציב ולטענתה, עוד כשמדינת ישראל "היתה בחיתוליה והשלטון לא אהב את הביקורת, הוא הבין את החשיבות לעיתונות ראויה", אמרה.

"קיומה של מדינת ישראל היא נס, בל נשכח, גם בתקופת בחירות, את 'חצי הכוס המלאה' שקמה לנו מדינה שטוב לחיות בה, מה שאני מבקשת זה - שמרו על המדינה יהודית ודמוקרטית", כך דורנר הבוקר.