הרב פירון: לא נבחרתי לקרוץ לציבור

הרב שי פירון מרשימת 'יד עתיד' גילה הבוקר (שלישי) כי אם לא היה מתמודד במפלגתו של יאיר לפיד, היה מצביע למפלגת 'הבית היהודי'.

בדיון סביב השאלה 'מפלגה מגזרית או השתלבות במפלגות שונות' שנערך בכנס ירושלים, השתתף גם חילי טרופר ממפלגת 'העבודה', שסיפר כי הוא מנסה להוביל את הדיון מ"השתלבות" ל"שיתוף פעולה מלא" בהנהגת המדינה.

ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד), התייחסה בפאנל לסיסמת הבחירות של הבית היהודי, "'משהו חדש לא מתחיל' אלא משהו חדש התחיל כבר לפני 20 שנה כשראשוני הציונים הדתיים הגיעו לליכוד, כדי להשפיע צריכים להיות במפלגת השלטון, שכבר הוכח שהיא יכולה לפעול למען הציבור הדתי לאומי בצורה הטובה ביותר".

לדברי חוטובלי, "רק מפלגת שלטון יכולה 'לייצר' שר משפטים ושר ביטחון שיתמכו בציבור הדתי לאומי ובהתיישבות, הנבחרת של הליכוד ימנית יותר מכל רשימה אחרת וגם לא ירחק היום שהמפד"ל עצמה תהיה שותפה טבעית בתוך מפלגת הליכוד. דו"ח אדמונד לוי יאושר בכנסת הבאה" התחייבה.

ניסן סלומיאנסקי, מועמד 'הבית היהודי' לכנסת, הסכים עם חוטובלי כי 'הליכוד' יתאחד עם מפלגת 'הבית היהודי', אולם זה יקרה לטענתו כשמפלגתו תקבל יותר מנדטים מהליכוד.

לדברי סלומיאנסקי, יחסה של חוטובלי למפלגת הליכוד כמפלגת השלטון הוא טעות, "שכן בעל הבית בפועל הוא נתניהו, הוא זה שמחליט- גם בכל מה שנוגע להתיישבות - וכל חברי הכנסת גם הימניים מתישרים לפי החלטתו. מפלגת הליכוד איננה מייצגת את הציבור הדתי – לאומי.

"גם בחינוך, התמונה שמציג שר החינוך גדעון סער עם 'מהפכת הביקורים בחברון'איננה נכונה. חוץ מההישג הזה, התמונה הפוכה לחלוטין בכל הנוגע לקיצוצי התקציבים למוסדות החינוך בציונות הדתית. הבית היהודי הם היחידים שיבטיחו רבנים ראשיים ודיינים דתיים לאומיים, חייבים מפלגה שלא סרה למרותו של ראש ממשלה", כך סלומיאנסקי.

לדברי ח"כ אורי אריאל (הבית היהודי) מהלך האחדות הציונות הדתית לא היה קל, "אבל העובדה שהאיחוד בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי מצליח ובגדול. אין ברשימה דבר שאנו מתביישים בו, יש אסטרטגיה -בכל המפלגות - להבליט את הראשון ברשימה, והאסטרטגיה הזו עובדת עם החשיפה לציבור רחב בפרק זמן קצר. אנחנו מתחייבים שבכנסת הבאה שלנו יהיה רב ראשי ציוני".

מועמד 'יש עתיד', הרב שי פירון, אמר כי בניגוד לטענות שעולות בציבור הדתי לאומי, הוא אינו נציגם בכנסת, "המפלגה אינה מפרסמת בעלוני השבת כמו מפלגות אחרות, לא נבחרתי כדי לקרוץ לציבור הדתי לאומי", אמר הרב פירון.

"הציונות הדתית לא מדברת לאליטות בחברה, לא ייתכן שהדיון המגזרי יהיה על גבעה פה וגבעה שם, בית בחברון או בית במקום אחר ולא על הפערים בחברה, על העוני. אני בן הציונות הדתית ומפלגת הבית היהודי היא מפלגה מגזרית טובה וראויה, אם לא הייתי ברשימת יש עתיד הייתי מצביע לבית היהודי", הוסיף.