דיון סוער: מעמדם של ערביי ישראל

דיון סוער התקיים הערב (שלישי) בכנס ירושלים במלון קראון פלאז'ה בבירה, בפאנל אשר עסק במקומם של ערביי ישראל בחברה הישראלית.

סוהיל כארם, מנכ"ל רדיו א-שמס, סיפר על ההזנחה בכפרים הערבים באשמת המדינה, ותיאר אי השקעה פיסית בכפרים ומיעוט תקציבים לחינוך במגזר הערבי.

לדברי כארם, 66% מהילדים הערבים סובלים מעוני, "אין מה לאכול בחלק גדול מבתי המשפחות הערביות", אמר וציין כי הערבים בישראל רוצים לחוות כלשונו את החוויה הישראלית.

ח"כ דני דנון מהליכוד הסכים עם דבריו של כארם, אך הוסיף כי לפני העברת תקציבים נוספים לאוכלוסייה הערבית צריך לגשר על הפערים הקיימים, כהגדרתו, גם בתחום הנאמנות שלהם למדינה, "צריך להגביר את תחזוק התשתיות אבל להגביר גם את הנאמנות".

דנון הציע לקהל לבקש מחברי הכנסת הערבים לצפות בסדר היום שלהם, "רוב הזמן הם מתעסקים בחמאס ובחיזבאללה, תסתכלו גם בלוח הזמנים של זועבי! שקיבלה כרטיס כניסה לכנסת על חשבון ספינת המרמרה", אמר.

יו"ר מפלגת עוצמה לישראל, ח"כ אריה אלדד, בחר להתייחס לפסילת 'קמפיין הנאמנות' של מפלגתו והעביר ביקורת על השופט אליקים רובינשטיין - יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, שפסל את 'הקמפיין, "על פי השופט רובינשטיין אסור לומר 'אם אין חובות - אין זכויות', החלטת השופט כי אסור לחדד את חוסר הנאמנות של הערבים היא תוצאה של אותו תסביך לפיו הארץ שייכת לנו רק בהשאלה", כך אלדד.

"אנחנו בעד שוויון לכולם, כל האזרחים צריכים למלא את החובות וכולם צריכים לקבל את הזכויות שמגיעות להם, גם הערבים וגם היהודים, אבל קודם תשלמו אגרת טלויזיה כחוק".

אלדד אמר עוד כי הקשר הפוליטי בין מפלגת רע"ם ל-תע"ל, הוא רק באמצעות המכנה המשותף, "שתיהן מאוחדות בשנאת ישראל ושתיהן רוצות לשלול את ישראל כמדינה יהודית", כך ח"כ אלדד הערב.

בצלאל סמוטריץ' מתנועת 'רגבים' הפועלת לשמירת אדמות הלאום, אמר כי לדעתו ערביי ישראל לא מופלים לרעה במדינה, "האסטרטגיה שלהם היא להציף את הויכוח הלאומי על ידי כך שעוטפים אותו בשיח של זכויות". סמוטריץ' הביא עובדות ומספרים שהוכיחו את דבריו.

ח"כ דנון קרא לציבור הערבי להוציא מביתם את כל כלי הנשק הלא חוקיים לפני שהם מציגים דרישות לזכויות שוות, סוהיל כארם הסכים עימו וקרא לרשויות בישראל לבצע זאת.

"יש תהום עמוקה בינינו", אמר כארם, "הגיע הזמן שהיהודים יקשיבו למצוקות הציבור הערבי, אני הכרחתי את הציבור שלי להקשיב לדעות של היהודים וגם אתם צריכים להקשיב לעם שלנו, שתלמדו מי אנחנו ולא תחיו בבועה".

כארם הוסיף כי הוא לא מצדיק את אלימות הרחוב במגזר הערבי, "יש הרבה שטויות וטעויות בעיקר של בני נוער, אני לא מסכים עם חלק מפעילותם של חברי הכנסת הערבים", הודה כארם וסיפר כי כשהיה סטודנט צעיר דעתו היתה שונה במקצת, "גם אני צעקתי 'היהודים לים' ו- 'לחזור לגבולות 1948', אבל היום אני מבין שצריך להקשיב יותר, לכן הגעתי לכאן, כדי להגיד לכם לעשות יותר למען שילובם  של ערביי ישראל בחברה".