"עלינו לחזק את ההזדהות עם העם"

הרב הצבאי הראשי ביקר השבוע במכינת בינ"ה בדרום תל אביב, לשיח חוצה חברה בנושא זהות והזיקה לשירות בצה"ל.

ערוץ 7 , כ"ח בטבת תשע"ג

הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ
שלומי שלמוני

הרב הצבאי הראשי (רבצ"ר), תא"ל רפי פרץ, הגיע השבוע (שני) למכינת בינ"ה בדרום תל אביב למטרת ביקור ושיח עם סגל המכינה והחניכים בה.

באתר צה"ל דווח כי הביקור התקיים מיוזמתו האישית של הרבצ"ר, שביקש להגיע ולנהל דיון עם אנשי הצוות והחניכים בדבר הזהות היהודית והזיקה שלה לשירות בצה"ל. מרכז בינ"ה (בית יוצר נשמת האומה), שהמכינה שייכת אליו, פועל להעמקת הזהות היהודית מנקודות מבט מגוונות.

תא"ל הרב פרץ היה בעצמו מעורב באופן פעיל בפעילות המכינה הקדם צבאית "עצמונה", שהועברה מאוחר יותר לחולות חלוצה- מקום מגוריו. "לא כל חבורה מרשה לעצמה להיות במקום הזה בעיר הזאת, ואני מרגיש קשר וסימפטיה לעניין. היה חשוב לי לבוא, לשמוע ולדבר ביחד", ציין תא"ל פרץ בפני סגל המכינה.

בשלוש השנים האחרונות משמש תא"ל פרץ כרב הצבאי הראשי, לאחר רקע ארוך בחיל האוויר המלווה אותו עד היום. "עד היום אני טייס בחיל האוויר ועד גיל 50 טסתי בטייסת מבצעית", שיתף הרבצ"ר. חזרתו לצבא, לפני שלוש שנים, התאפשרה בזכות בקשתו של הרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי. "הכותרת של חזרתי לצבא היא להיות הרב של כולם במובן הכי ישיר, אוהב ומחבק שאפשר. וזאת לכל חייל בצה"ל – דרוזי, נוצרי, דתי, חילוני, גברים ונשים", העיד תא"ל פרץ והוסיף כי "זו משימה מאוד גדולה גם שחיל גדול של רבנים יהיה במקום הזה".

הרבנות הצבאית הראשית שמה לה למטרה לחבר את חיילי צה"ל לשורשיהם, תוך כדי יצירת גשר למרות הקיטובים. "זו משימה שאני שותף לה, מעמיק בה ומשתדל להיות נאמן לה", אמר תא"ל פרץ. התפקיד האולטימטיבי של הרבנות הצבאית הראשית, לדבריו, הוא חיזוק רוח הלחימה. "אנחנו בונים את החיילים שלנו שיהיו לוחמים טובים יותר. הכל אצלי משרת את הבריח התיכון שאומר שעלינו לחזק את ההזדהות עם העם, לעורר רצון להילחם עבורו וגם לחרף את נפשך עבורו", סיפר תא"ל פרץ והוסיף כי "אנחנו נמצאים במציאות שבה כל רגע נתון עלינו להגן על העם הזה בארצו".

בשיחה מול חניכי המכינה, הדגיש הרבצ"ר את חשיבות האמונה בצדקת הדרך כחלק מהשירות הצבאי. "חשוב שנצמיח מתוכנו נוער וניתן לו כלים שישייכו אותו לישראליות. צבא העם שייך לנקודה הכי עמוקה שלנו שבה כל אחד מהבנים והבנות שמצטרפים לצבא מוכנים לחרף את נפשם עד הקצה", הסביר תא"ל פרץ. בתום הביקור, עודד את חניכי המכינה להמשיך לפעול בדרכם הייחודית גם בהמשך הדרך. "אני בא לחזק אתכם בשנה כזו שהיא יקרה מפז. בנו את האמון מהמקום הכי עמוק כלפי עם ישראל", סיכם הרבצ"ר.