גמרא תלמוד בבלי
גמרא תלמוד בבלי חזקי עזרא

לומדים דף יומי ולא מצליחים לזכור מה הנושאים שהיו בדף?

ראש ישיבת ההסדר בשבי שומרון, הרב יהושע שמידט, מצא פיתרון.

בסדרת חוברות 'שיטת סימנים' מביא הרב שמידט את הנושאים הנלמדים במסכת בחלוקה לפי דפים ובסימנים שיסייעו ללומד לזכור את הלימוד. בשיחה עם ערוץ 7 סיפר הרב שמידט כי הרעיון הגיע לאחר שהוא שם לב כי אנשים לומדים תורה ולא זוכרים, "זאת הסיבה שאנשים עוזבים את לימוד התורה".

הרב מוסיף "כתלמיד וכראש ישיבה ראיתי ששכחת הלימוד גורמת צער וכשאדם זוכר הוא שמח".

הוא סיפר כי הכרך האחרון שיצא על מסכת שבת הוא הכרך ה-14, "אנחנו בדרך להוצאת חוברות עבור כל מסכתות הש"ס ואחר כך נוציא ספר לכל סדר – מועד, נשים, נזיקין וקדשים".

בפתח כל פרק מובאת הקדמת המאירי לפרק במטרה להקל על הלומד, "המאירי מסכם את הנושאים הצפויים לידון בפרק", אומר הרב שמידט והסביר כי גם בסוף כל פרק יש סיכום, "מובאים דבריו של התפארת ישראל בחיבורו 'הלכתא גבירתא' אשר מסכמים את ההלכות שבפרק".

יש לציין כי מדובר בהוצאה של 30 אלף חוברות המופצות חינם ברחבי הארץ, "זה עוזר להמון אנשים", ציין הרב שמידט,"זה שאנשים פונים אלינו בשביל לקבל את החוברת, זו העובדה הכי גדולה. גדולי תורה רבים כתבו שזה עוזר להם".

"בישיבה אני משגע את התלמידים. אני שואל אותם כל הזמן על הנושאים שבמסכת והתלמידים יודעים. פשוט מדהים".

לסיום סיפר הרב שמידט כי הוא הסיע טרמפיסט ברכבו ובזמן הנסיעה הוא שאל אותו על הגמרות שלמד, "הוא ידע את מסכת ברכות אז שאלתי אותו על נושאי המסכת ותוך 10 דקות למדנו מספר דפים. בסיום הנסיעה הוא אמר לי, 'היה לי משבר והכנסת בי רעל'".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו