חזון אחמדיניג'אד...
חזון אחמדיניג'אד...פלאש 90

דו"ח מיוחד של מרכז המידע למודיעין ולטרור מסכם את קשר הטרור בין איראן והחמאס כפי שעלה והתברר במהלך מבצע 'עמוד ענן'.

"במבצע "עמוד ענן" באו לידי ביטוי היכולות הצבאיות של חמאס ו'הג'האד האסלאמי בפלסטין' שניבנו ברצועת עזה באמצעות סיוע איראני מאסיבי. במרכזן של יכולות אלו עמד ארסנל, אשר מנה אלפים רבים של רקטות, הן רקטות תקניות והן מייצור עצמי (תוך שימוש בטכנולוגיה איראנית). ארסנל זה כלל רקטות לטווח בינוני מסוג פג'ר 5 (תוצרת איראן) ומסוג 75M (תוצרת עצמית). ירי הרקטות המאסיבי לעבר ישובים ישראלים, ובכלל זה מספר רקטות לעבר אזורי ת"א וירושלים, התאפשר עקב הסיוע האיראני", קובע הדו"ח.

מנסחי הדו"ח מתארים את המסלול בו הועברו אמצעי הלחימה מאיראן לידי החמאס: "העברת הסיוע הצבאי מאיראן לחמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין, בשנים שקדמו למבצע "עמוד ענן", נעשתה בנתיבי היבשה, האוויר והים, תוך שימוש ברשתות חוצות גבולות של מבריחים וסוחרים. הנתיב המרכזי להברחת אמצעי הלחימה היה מאיראן לסודאן וממנה דרך מצרים לרצועת עזה (באמצעות תשתית המנהרות הנרחבת המפוקחת ע"י חמאס). כמו כן נעשה שימוש בערוץ ההברחה הימי, שנחשף עם תפיסת הספינה ויקטוריה. באוניה זו נתפסו אמצעי לחימה, שהיו בדרכם לרצועת עזה דרך מצרים, אשר הגעתם עלולה הייתה לשדרג את אמצעי הלחימה, שבידי ארגוני הטרור. בין השאר נתפסו באוניה טילי חוף-ים מדגם 704- C, שנועדו לפגוע בכלי שיט צבאיים ואזרחיים כמו גם במטרות אסטרטגיות במרחב אשדוד-אשקלון".

הדו"ח מפרט את זהותם של הגופים והאישים האיראנים המובילים את הסיוע הצבאי לארגוני הטרור ברצועה:

כוח קדס של משמרות המהפכה הינו יחידת עילית איראנית המהווה את "חוד החנית" של "ייצוא המהפכה", מעבר לגבולותיה של איראן. כוח זה עוסק, בין השאר, בחיזוק כוחו הצבאי והפוליטי של "מחנה ההתנגדות" ובמסגרת זאת הוא ממונה על הובלת הסיוע הצבאי לארגוני הטרור הפלסטינים, בדגש על חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין. סיוע צבאי זה כולל הברחת אמצעי לחימה לרצועת עזה, אימונים, העברת ידע טכנולוגי והעברת כספים.

בסיוע שמגיש כוח קדס לארגוני הטרור הפלסטינים בולטים: קאסם סלימאני- מפקד כוח קדס, האחראי מתוקף תפקידו על תכלול הסיוע לפלסטינים בדרג הבכיר באיראן. כך גם מוביל אסמאעיל קאא'ני- סגן מפקד כוח קדס. מפגין עיסוק נרחב בסוגיית הסיוע הצבאי לפלסטינים.

על היציאה לאור של הקשר האיראני עם חמאס, קשר שנשמר בחשאיות נכתב בדו"ח: "עד למבצע "עמוד ענן" הקפידו איראן וארגוני הטרור, המסתייעים על ידה, מטעמי ביטחון ומשיקולים פוליטיים, לשמור על חשאיות הסיוע הצבאי האיראני ומערכת הברחות לארגוני הטרור ברצועה. אינדיקציה עדכנית לפעילותה של מערכת הסיוע הצבאי הייתה חשיפתם של מחסני אמצעי לחימה על אדמת סודאן, שהותקפו באוקטובר 2012. בכלי התקשורת פורסם, כי במחסנים הללו היו אמצעי לחימה איראניים, שנועדו עבור ארגוני הטרור הפועלים ברצועת עזה (חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין)".

לעומת תקופת החשאיות "לקראת סיומו של מבצע "עמוד ענן", החליטה איראן לחשוף את הסיוע הצבאי, שהיא מגישה לארגוני הטרור ברצועה". להערכת חוקרי מרכז המידע למודיעין ולטרור הסיבה לשינוי זה הינה תסכול איראני עמוק מהאופן שבו מצרים ומדינות מוסלמיות נוספות (תורכיה, קטר) זכו לרווחים פוליטיים/תעמולתיים במבצע "עמוד ענן" בגין תמיכתם בחמאס. זאת, בעוד שתפקידה של איראן, שבמשך שנים הובילה את הסיוע הצבאי לארגוני הטרור ברצועה, נותר בצל.

להערכת מנסחי הדו"ח באמצעות חשיפת הסיוע קיוותה איראן לזכות ברווחים פוליטיים מול מדינות כמו מצרים, תורכיה וקטר. זאת ועוד, מרכזיותה של מצרים בהבנות, אשר הובילו לסיום "עמוד ענן", עוררה, להערכתנו, חשש איראני מפני הרחבת הסדקים ב"מחנה ההתנגדות" והתחזקות מעמדו של הציר המוסלמי, בהובלת מצרים ותנועת האחים המוסלמים.