האם המתלבטים יגיעו לקלפי?

9 ימים לפני הבחירות, שישית עד רבע מבעלי זכות הבחירה טרם גיבשו דעה בשאלה למי להצביע. במערכת הפוליטית תוהים האם הם יגיעו לקלפי.

שלמה פיוטרקובסקי , ב' בשבט תשע"ג

סקרי הבחירות מראים כבר כשבוע וחצי תמונת מצב יציבה למדי בכל הנוגע למבנה המערכת הפוליטית, למרות השינויים הקלים בין הסקרים השונים.

הליכוד-ביתנו בראש עם כ- 33-35 מנדטים, העבודה במקום השני עם 16-18 מנדטים ו"הבית היהודי" במקום השלישי עם 14-15 מנדטים. מפלגות ש"ס ו"יש עתיד" מתחרות על המקום הרביעי עם 10-11 מנדטים ו"התנועה של לבני משתרכת מעט אחריהן.

גם בזירת המפלגות הקטנות אין פערים גדולים בין הסקרים השונים, זאת למרות שבחלק מהמקרים הפערים הקטנים הם עניין של להיות או לחדול עבור המפלגות.

אולם, הנתון הפחות מדובר בנוגע לסקרים הוא כמות הבלתי מחליטים. מי שיצליח להעביר לצד שלו כמה שיותר בלתי מחליטים במשך תשעת הימים שעד ליום הבחירות עשוי להתברר כמרוויח הגדול של הבחירות הללו.

מסקרים שונים שנערכו עולה, כי באופן תיאורטי קיימים כ-20 עד 30 מנדטים שעדיין יכולים להיות מחולקים מחדש בין המפלגות השונות ולשנות במידת מה את המפה הפוליטית.

על פי הסקרים המנדטים הללו מתחלקים בין גוש הימין לגוש המרכז-שמאל, אולם מרביתם מצויים באזור גוש ה"מרכז שמאל". מצביעים אלו חשים כי "אין למי להצביע", "אין טעם להצביע" ותחושות דומות, אך עשויים לבסוף להצטרף לקולות השמאל.

הניסיון מלמד כי שיעור ההצבעה הנמוך ביותר נרשם (באופן טבעי מאוד) בקרב אלו שטרם הצליחו לגבש דעה למי להצביע, אך קשה לנבא מה יקרה הפעם.

כעת מכוונות כל המפלגות מאמצים רבים ומשאבים על מנת "ללכוד" את קולותיהם של המתלבטים, בניסיון לשבור את הקיפאון אליו הגיעה המערכת במהלך השבועיים האחרונים.