נתב"ג: סוכלה הברחת דגי נוי מסוכנים

פקחי משרד החקלאות תפסו הברחה של מעל 1,000 דגי נוי שהגיעו במשלוחים מהמזרח. מדובר בדגים טורפים ואגרסיביים מאוד.

אורלי הררי , ב' בשבט תשע"ג

דג ראש נחש
דג ראש נחש
שאדי חליל

פקחי השירותים הווטרינריים בנתב"ג במשרד החקלאות בשיתוף פקחי אגף הדיג במשרד תפסו היום (ראשון) שני משלוחים ענקיים של יותר מ- 1,000 בעלי חיים ימיים האסורים לייבוא, שהוברחו לישראל בתוך משלוחים תמימים, לכאורה, של דגי נוי.

המשלוחים הגיעו ארצה ממדינות המזרח דרך נתב"ג ובתוכם נמצאו דגים מסוג פיקוק באס, דגי ראש נחש אדום, דגי תנין, דגי זהב של מים קרים ועוד מאות דגים מסוגים שונים שלא מאושרים בייבוא.

משלוחי הדגים הגיעו לישראל ממדינות המזרח והיו אמורים להכיל דגי נוי, שמותרים בייבוא, אך בין שקיות הדגים שהותרו לייבוא, נמצאה כמות גדולה מאוד של דגי תנין, דגי פיקוק באס, דגי זהב ודגי ראש נחש האסורים לייבוא לישראל.

המשלוחים האסורים היו ללא רישיונות ייבוא ותעודות בריאות, המתחייבים בייבוא בעלי חיים. על מנת להטעות את הפקחים נכתב על חלק מהשקיות שמות דגים "תמימים" המותרים בייבוא שלא תאמו את תכולת השקיות בפועל.

מתוך התחקיר שבוצע במקום, עולה כי בעלי החיים הימיים יועדו לממכר בחנויות בעלי חיים. המדובר בפריטים הנחשבים לנדירים ובעלי פוטנציאל לממכר רווחי ביותר, היות וחל איסור גורף להבאתם לישראל. המשרד פתח תיק חקירה למקרה.

דגי ראש נחש אדום, דגי פיקוק באס ודגי תנין הינם דגים ממין שאסור לייבוא, בגלל היותם דגים טורפים ואגרסיביים מאוד העשויים להשמיד אוכלוסיות דגים מקומיות, ומסוגלים להתקיים גם בתנאים קשים וירודים במיוחד.

במשלוח אחד נתפסו 25 דגי ראש נחש אדום, הנחשב לדג פולש, אגרסיבי מאוד, שיכול להתקיים גם בתנאים ירודים במיוחד. בעולם נחשב דג זה לדג המשתלט על אזורי מחייה שלמים ופוגע במאזן הביולוגי.

בנוסף, נתפסו 80 דגי פיקוק באס שבמקור גדלים בדרום אמריקה, ונצואלה וברזיל, ונחשבים גם דגים פולשים ואגרסיביים מאוד, השניים בגודלם במשפחת הציקלידים. בטבע הם יכולים להגיע ל- 90 ס"מ, ובאקווריום ל- 75 ס"מ, וטורף את כל הדגים הקטנים ממנו.

המשלוח השני הוברח  בארגז בעל "דופן כפולה" ובו 60 דגי תנין, הנחשב דג אגרסיבי מאוד שמגיע לגודל של עד מטר וחצי, ניזון מדגים ועופות מים.

חגי נויברגר, מנהל יחידת הפיקוח באגף הדיג במשרד החקלאות ציין כי "הכנסת מינים שאינם קיימים בישראל תפגע פגיעה קשה באיזון האקולוגי של החי והצומח בישראל ולנזק באוכלוסייה הימית, ומהווה כמובן נזק סביבתי. משרד החקלאות ימשיך לאכוף הברחה של דגים האסורים בייבוא. אני קורא לציבור לדווח על כל חשד לעבירה בתחום הדיג (דיג אסור, מכירת דגים האסורים בייבוא וכו') לטלדג, מוקד 24 שעות ביממה לדיווח על עבירות דיג, בטלפון 073-2211133".

דג תנין האסור בייבוא (צילום: שאדי חליל)

ובתוך כך, בעקבות מידע מודיעיני מקדים, פעלו הבוקר פקחי היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות (פיצו"ח) נתפסה משאית בכביש 6, בסמוך למחלף עירון ובתוכה 82 כבשים שהובלו משטחי יהודה ושומרון. המשאית נתפסה בדרכה לצפון הארץ, במטרה להעביר את הכבשים לשחיטה ולמוכרם כבשר. מקורם של הכבשים הינו ברשות הפלשתינאית, המגודלים ללא פיקוח ווטרינרי, ולכן מהווים סכנה משמעותית לבריאות הציבור.

רואי קליגר, מנהל היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות (פיצו"ח) אמר כי "מהחקירה הראשונית של הנהג עולה כי מדובר ברשת של מבריחים שהיתה פעילה לפני כ- 6 שנים בעבירות דומות והורשעה בזמנו. לאחר 6 שנים של "תרדמת" נראה כי רשת המבריחים חזרה לפעול. הנהג הודה בחקירתו בעבירות המיוחסות לו, ונפתח תיק משפטי נגדו ביחידה".

משרד החקלאות מבקש מן הציבור להקפיד לרכוש בשר במקומות מוכרים הנמצאים תחת פיקוח ווטרינרי, ומדגיש כי חל איסור על העברת מוצרים מן החי מהאוטונומיה עקב חשש ממשי לבריאות הציבור, בשל העדר פיקוח של השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות על כלל שלבי הגידול של בעלי החיים ברשות הפלשתינאית.