הרחוב הערבי מתגייס להצבעה

בכירים ערבים מעוררים את הרחוב הערבי להצבעה, ובכירי המפלגות הציוניות, למעט 'הבית היהודי', פונים לרחוב הערבי כדי לקושש קולות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י' בשבט תשע"ג

ערבי
ערבי
פלאש 90

מעט לפני הבחירות לכנסת ה-19 מתעורר גם הרחוב הערבי להצבעה. זאת בעוד במערכות בחירות קודמות נשמעו לא פעם קולות הקוראים להחרמת ההצבעה.

על פי הערכות ייצוגו של המגזר הדרוזי בכנסת הבאה יהיה נמוך לעומת הייצוג כפי שהכרנו אותו עד כה. במרכז 'מוסאווה' סבורים שהמגזר הדרוזי יפחית חמישים אחוזים מכוחו. זאת לעומת התחזקות הקול הערבי. כך מלמדים סקרים ממוקדים שבוצעו בריכוזי האוכלוסייה הערבית.

ב'מוסאווה' מדווחים על התגייסות להצבעה שאותה מרכזים המועמדים לבחירות ברשויות המקומיות. המועמדים רואים בקידום ההתעניינות ברחוב הערבי בבחירות הכלליות מעין חזרה גנרלית לקראת הבחירות לרשויות המקומיות שיתקיימו לאחריהן. המועמדים סבורים שמיצובם ככוח דוחף ומשפיע בבחירות הכלליות, ובעיקר הצלחה של הרשימות אותן הם מקדמים, יחזקו את מעמדם לקראת הבחירות לרשויות המקומיות.

בקיומו המשמעותי של הקמפיין למגזר הערבי מבחינים צופי תשדירי הבחירות, אולם עיקרו של הקמפיין מתקיים דווקא בשלטי חוצות וברחבי האינטרנט. זאת בשל חולשתו היחסית של המדיום הטלוויזיוני במגזר הערבי בישראל.

ברחוב הערבי התחושה היא כי קיים פוטנציאל הצבעה גדול שאינו מנוצל והוא המביא את בכירי הפוליטיקאים שלנו לפנות אל האפיק הזה ואולי לקושש בו כמה קולות שעד כה כמעט ולא נחשבו במערכת הבחירות. ב'מוסאווה' מציינים כי כל מועמדי המפלגות הציוניות, למעט ראש הממשלה ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, הקפידו להתראיין לאתר ערבי מוביל. נתניהו השלים את החסר במודעה בעיתונות הערבית של סוף השבוע שעבר.

המפלגות הערביות רואות כיעד שלא לרדת מרמת אחוזי ההצבעה הערבית לכנסת הקודמת. על מנת לחזק את עצמם החליטו מנהיגי שלוש המפלגות הערביות שלא להכפיש זה את זה ולא להשמיץ מפלגה את רעותה, וכמו כן סיכמו על הסכמי עודפים למניעת אבדן קולות.