כנס המנהיגות ע"ש סא"ל מורנו יהפוך למסורת

כנס המנהיגות לצוערי קורס קצינים על שמו של סא"ל עמנואל מורנו ז"ל צפוי להפוך למסורת בצה"ל. במשפחת מורנו מודים על הזכות.

בני משה , י' בשבט תשע"ג

כנס המנהיגות ע"ש סא"ל מורנו יהפוך למסורת-ערוץ 7
הרב מורנו בשיעור
'אור עמי'

בצה"ל עולה כוונה להפוך למסורת את כנסי המנהיגות לזכרו של גיבור צה"ל, סא"ל עמנואל מורנו ז"ל, אחרון נופלי מלחמת לבנון השנייה.

כזכור, השנה התקיים זו הפעם השנייה כנס המנהיגות על שמו של סא"ל מורנו בבנייני האומה ונטלו בו חלק צוערי קורס קצינים, לוחמי סיירת מטכ"ל, קצינים בכירים, אישי ציבור מובילים ובני משפחתו של מורנו.

באירוע בו השתתפו בין השאר גם יו"ר הכנסת, ח"כ רובי ריבלין, והמשנה לראש הממשלה, השר משה (בוגי) יעלון, הושם השנה דגש מיוחד על ערכי המנהיגות בביטחון, בחינוך ובכלכלה. אילן מורנו, אביו של עמנואל, קשר במהלך האירוע בין דמותו העלומה של עמנואל לבין דמותו הידועה והמוכרת של סא"ל יוני נתניהו ז"ל, דמות שאותה ראה עמנואל עצמו כמודל לחיקוי.

עם זאת העלה אילן מורנו, אביו של סא"ל עמנואל מורנו הי"ד, על נס כמודל חיקוי עבור בני נוער ברחבי הארץ דווקא את המנהיגות האזרחית שהוכיח עמנואל בהליכותיו היומיומיות ואף המשפחתיות. "אי אפשר להיות גיבור בשדה קרב אם אתה לא גיבור בחברה", אמר.

כאמור, לאור הצלחת הכנסים לזכר עמנואל מורנו נשקלת הפיכת האירוע למסורת צה"לית בה יכונסו מדי שנה צוערי קורס קצינים לערב עיון בנושאי מנהיגות צבאית ואזרחית.

האירוע הוא עוד אחד משורת מיזמים חברתיים וערכיים המבקשים להנציח את מורשתו של סא"ל מורנו הי"ד. אחד הבולטים במיזמים הללו הוא הקמתה של ישיבת 'דרך עמי' בראשותו של הרב שמואל מורנו, אחיו של עמנואל.

הישיבה הייחודית שהוקמה בשכונת נוף ציון המשקיפה אל מקום המקדש מכנסת אל תוכה תלמידים המבקשים לשלב לימוד תורה ובירור אישי ולאומי עמוק. בין מגוון פעילויותיה מדגישה ישיבת 'דרך עמי' את הנצחתו הרוחנית והמעשית של סא"ל מורנו.

באחרונה השלימה הישיבה מבצע הכנסת 5 ספרי תורה ליחידות צה"ל שונות. הספרים, תרומתם של יהודים יקרים מחו"ל הרואים בדמותו של סא"ל עמנואל מורנו מופת ערכי ומעשי. הספרים הגיעו ליחידות שונות, בהן כאלה הממוקמות באתרים מרוחקים ומבודדים, והוכנסו באירועים מרגשים ורבי רושם שזכו להדים נרחבים בצה"ל ומחוצה לו.

באחד ממכתבי התודה שהגיעו לישיבה כותב מפקד יחידת כיפת ברזל, סא"ל גלעד בירן, לאחר שתיאר את אירוע הכנסת ספר התורה ליחידתו: "שיאו של הערב הייתה מבחינתי הרצאתו המרגשת, המחכימה והמעצימה של הרב מורנו אחיו של סא"ל עמנואל ז"ל, בה סיפר את סיפורו של אחיו והדגיש את המרכיבים הערכיים של העשייה הציונית במדינה ובצבא ההגנה לישראל. ברצוני להודות מקרב לב בשמי ובשם אנשי היחידה כולה, למשפחות התורמים, לאנשי פרויקט 'ספרא וסיפא' ולרב מורנו על כל שעשו ע"מ לחזק את רוחם של אנשי ולאפשר להם קיום חיי דת תקינים גם תחת המציאות המורכבת של החיים ביחידת כיפת ברזל".

במקביל הולך ומתפתח מיזם 'חולם ולוחם' שמארגן מכון 'דרך עמי על שמו של סא"ל מורנו', מכון שהוקם כחלק בלתי נפרד מהישיבה. המיזם כולל ימי עיון והתחדשות עבור חיילי צה"ל. בימי עיון אלה מושם דגש על השילוב בין העצמת עולמו הרוחני יהודי של החייל לבין ערכי הצבא והלאומיות.

בישיבה ובמכון מדגישים את אישיותו הייחודית של סא"ל מורנו כמודל המוביל את מפעלי ההנצחה ברחבי הארץ. "סא"ל עמנואל מורנו הי"ד היה בחייו שילוב נדיר טבעי של איש אמונה ומעש מוצב ארצה ובו זמנית ראשו מגיע השמיימה. דמותו נותנת לנו השראה ודוגמא אישית בפעילותו הצבאית מתוך מסירות נפש ובצניעות יתרה".

על ייחודה של הישיבה מספר הרב שמואל מורנו: "הישיבה מתמקדת בהכנה לחיים מתוך אווירה של יחד ומתוך שמחה. סדר הלימוד בישיבה נפתח בניגון ובשירה. מתוך כך ניגשים ללימוד מסילת ישרים כדרך חיים לבניית האישיות והכנתה לחיי נתינה ומעורבות בקהילה. הישיבה מקפידה על קשר אישי בין התלמידים לבין הצוות החינוכי והדרכה גם לאחר היציאה ללימודים או עבודה. היעד המנחה אותנו הוא בניית השקפה כוללת ושורשית ממקורותינו הקדומים מתוך לימוד של כלל ההגות התורנית ומתוך התייחסות לאתגרי השעה ולתקומת ישראל בארצו".

"אנו שמחים ומודים על הזכות הרטרואקטיבית שזכינו לה כמשפחה להיות שותפים בהנחלת הערכים שעמנואל חי מהם והעביר לפקודיו ולסובבים אותו בחייו, ערכי העשייה האינטנסיבית לביטחונה של המדינה וערך הצניעות כערך מוחלט ולא רק כטקטיקה ללחימה. אנו מודים על שזכינו להעברת אותם ערכים במסגרת הכנס השנתי בבנייני האומה לדור המפקדים הצעיר", אומר הרב מורנו בהתייחסו לכוונה להפוך את כנס המנהיגות לזכר סא"ל מורנו ז"ל למסורת בצה"ל.