תמיכה בבית היהודי - גם במגזר הבדואי

בגליל התחתון התקיים אמש כנס תומכי 'הבית היהודי' מקרב הבדואים שהעלו על נס את שותפות הגורל מראשית המדינה וקראו: 1 יביא 20 להצביע.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י' בשבט תשע"ג

שולחן הנואמים בכנס
שולחן הנואמים בכנס
דתיה יצחקי

סמוך לכפר מנדא שבגליל התחתון התקיים אתמול (ראשון) כנס מיוחד ומפתיע של תומכי 'הבית היהודי' - נציגי העדה הבדואית בגליל.

האולם והרחבה שסביבו קושטו בשלטים גדולים של 'הבית היהודי' ורבים מהנוכחים לבשו את חולצות המפלגה. את הכנס ארגנו ניר מזאריב משבט אל מזאריב היושב בזרזיר ליד נהלל ואחמד פאלח מרומת אל הייב והשתתפו בו כ 100 מבני העדה מבוגרים וצעירים. האורחים באירוע היו חבר הכנסת אורי אריאל, מס' 2 ברשימת מפלגת "הבית היהודי", נחי אייל מס' 15 וההיסטוריון הצבאי אריה יצחקי, מרכז פעילות המפלגה מול המגזר הדרוזי והבדואי.

את האירוע פתח המארגן ניר מזאריב שציין בדבריו כי הקשר בין הבדווים ליהודים הוא ארוך שנים וראשיתו עוד בתקופה שלפני הקמת המדינה. כמו כן ציין כי מרבית הנוכחים באולם שירתו בצה"ל ובכוחות הביטחון השונים בחוד החנית, וחלקם בני משפחות שכולות וכאלה שנפצעו בקרב. לדבריו לאור המצב היום הבדואים מאוכזבים מיחס המפלגות כמו הליכוד, העבודה וקדימה והם החליטו כי הם מאמינים בדרך ובמצע של "הבית היהודי", ובטוחים שיקבלו מראשי המפלגה את היחס הטוב ביותר.

ההיסטוריון אריה יצחקי, תושב הגליל, סיפר על תרומתם הגדולה של שכניו הבדואים מהגליל במלחמות ישראל ובעיקר בתחום הביטחון השוטף; כולל סיפור אישי מרתק מתחילת שנות ה- 60 על מבצע ייחודי ללכידת רשת ריגול סובייטית שפעלה באזור הכור האטומי בהשתתפות סיירים מיחידה מובחרת שפקדו עליו רס"ן עמוס ירקוני (עבד אלמג'יד ח'אדר אלמזריב) מפקד סיירת שקד ועוזרו הגשש האגדי צאלח אל הייב. יצחקי ציין שמדינת ישראל חייבת חוב גדול לבדואים המתנדבים, ומתוך היכרותו רבת השנים עם אורי אריאל הוא "בטוח שאורי וחבריו למפלגה ידאגו לתיקון הקיפוח בכל התחומים החל מתשתיות וכלה בחינוך ותעסוקה".

ח"כ אריאל סיפר לנוכחים כי הוא מתרגש מהמפגש המיוחד. "זה שיאו של תהליך שבו מצטרפים ל"בית היהודי" אנשים מכל חלקי החברה בישראל דתיים, מסורתיים וחילוניים; דרוזים, בדווים ונוצרים מבוגרים וצעירים". אריאל הזכיר כי נכנס לכנסת בעקבות רצח השר גנדי ז"ל, שהיה ידיד גדול של הבדואים והבטיח להגשים את צוואתו בנושא הסיוע לבדואים.

"לאחר הבחירות" אמר אריאל "נתכנן תכנית עבודה משותפת ונבדוק לעומק מה הצרכים שלכם, כפי שעשינו עבודה מעולה ביו"ש, נעשה עבודה מעולה גם בגליל ובנגב, ויחד נרים את הפרוייקטים. יש לנו רצון ומחויבות לסייע לכם ותבדקו אותנו במבחן התוצאה".

עוד הוסיף ואמר אריאל כי "הכוונה היא לא רק בהסדרת תשתיות אלא ביצירת הקשר האנושי החברי, וכאן אריה יצחקי יכול לעשות עבודה חשובה בחיבור עם ראשי מועצות ועם הנוער. חשוב שהנוער היהודי יכיר את הנוער הבדואי לא רק בצבא, אלא גם במפגשים לפני כן בגיל בית הספר. ככל שנהיה מפלגה גדולה וחזקה יותר נוכל לעבוד טוב יותר".

לאחר שסיים את דבריו התרגש חבר הכנסת אריאל לשמוע כי אחד היושבים בשורה הראשונה הוא הגשש שהציל את חיי חברו הטוב, אל"מ גידי נצר, באחד המירדפים.

ניר מזאריב סיכם את האירוע והוסיף: "יש לכם סיסמה 'אחד מביא חמישה', אנחנו נשכלל אותה: 'אחד מביא עשרים'".

המפגש הסתיים באיחולים הדדיים להצלחה גדולה בבחירות של יום שלישי. לקראת סוף המפגש התברר כי המארגנים קיבלו פניות גם מערבים עירוניים וכפריים מישובי הגליל כמו נצרת, יפיע, עילוט סכנין ועוד שהתרשמו מכנותם וכישוריהם של מנהיגי "הבית היהודי" והם מבקשים להצביע עבור המפלגה.