בוחרים את הכנסת הבאה

עם ישראל הולך לקלפיות ומהשעה 7:00 ועד 22:00 יצביע על הרכב הכנסת הבאה. מרגע זה תתחלף סערת הקמפיינים בסערת המו"מ הקואליציוני.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א בשבט תשע"ג | עודכן: 08:53

גאולה בקלפיות?
גאולה בקלפיות?
פלאש 90

שבועות וחודשים של קמפיינים אגריסיביים באים היום (שלישי) לסיומם עם פתיחת הקלפיות הבוקר, לבחירות לכנסת ה-19.

מאז סוף השבוע מורעב עם ישראל הרעב וצמא לסקרים. הערב יתחיל להתברר הדבר האמיתי. בשעה 22:00 יתפרסמו המדגמים ובמהלך הלילה הבא תתבהר תמונת התוצאות עם זרימת נתוני האמת מהקלפיות. אם לא יתרחשו אירועים בלתי צפויים תתייצב התמונה בשעות הבוקר המוקדמות למעט ספירות אחרונות של קולות שלא צפויים לעורר טלטלות מיוחדות.

מערכת הבחירות הנוכחית התנהלה תחת צילה הענק של הקביעה לפיה נתניהו הוא ראש הממשלה הבא, קביעה שטרפה לא מעט קלפים, צל זה ימשיך וירחף גם מעל יום הבחירות עצמו. ראש הממשלה ואנשי הליכוד ימשיכו להיאבק בקביעה הזו ולהביע באוזני המתלבטים חשש מהתאמתות התחזיות המורות על ירידה מתמדת בכוחה של מפלגת השלטון. "אם לא נהיה מפלגת ענק לא נוכל להמשיך את הדרך שבה התחלנו", יאמרו נתניהו ואנשיו בכל פורום תקשורתי, ציבורי ואפילו טלפוני.

אם אכן תזכה הליכוד-ביתנו במספר נמוך יחסית של מנדטים צפויים להתעורר קולות הביקורת שהיו אמורים להישמע זה מכבר על ניהול הקמפיין, אך ספק אם חיצי הביקורת יופנו לעבר אחראי העל שסימן את המטרה בתוך המחנה פנימה, הלא הוא ארתור פינקלשטיין שהתווה את הקמפיין על פיו הכול התיישרו.

ספק נוסף הוא אם יהיה מי שיטיח האשמה באשם נוסף, ראש הממשלה עצמו, שבחר במהלך האיחוד עם 'ישראל ביתנו', איחוד שלטעמם של מומחים לא מעטים הבריח מצביעי ליכוד מסורתיים לזרועות המפלגות הדתיות יותר.

עם זאת השאלה הגדולה מכולן היא עדיין שאלת היום שאחרי. האם באמת יעשה נתניהו כל מאמץ כדי "לנקום" במי שלטעמו ולטעמם של אנשיו גנב את מנדטיו האבודים, יו"ר 'הבית היהודי' נפתלי בנט, וכחלק מהנקמה הזו יעשה הכול כדי שלא להכניס אותו לממשלתו הבאה? האם נבחרת הליכוד תאפשר מהלך שכזה? ואם ייצא לפועל מהלך שידיר את בנט ממשלת נתניהו לטובת קוליציית נתניהו-לפיד-יחימוביץ'-ש"ס ותוספות כאלה ואחרות, האם אכן דווקא כוחה הגדול של המפלגה הסרוגה יוביל למפלגת מרכז שמאל? ואם תסריט בנט יתממש ואכן "15 מנדטים יעזרו לנו לגשר על הכול", כלשונו, אילו משקעים נותרו מקמפיין כל כך אגרסיבי שהפעיל הליכוד נגד בנט ומפלגתו? האם לאחר ההכפשות, עיוותי הציטוטים וההאשמות שהוטחו ברב בן דהן, במוטי יוגב ובאורית סטרוק תוכל חבורת 'הבית' לשבת לממשלה אחת עם מי שהטיח בהם רפש ובוץ תקופה ארוכה כל כך?

שאלות נוספות שיקבלו פתרון בשבועות הבאים של המו"מ הקואליציוני טמונות דווקא בש"ס. אם לא תפרוץ ש"ס את מחסום 11 המנדטים שיש לה כעת ישאלו רבים לאן אבד קסמו של המטאור אריה דרעי? וכשיעלה לדיון עתיד תיק השיכון והליכוד יסרב לדרישות הש"סיות להמשיך ולהחזיק בו, יהיה מי שישאל אם אשף הפוליטיקה מרחוב הקבלן עשה את טעותו הגדולה כשהצהיר נאמנות מוקדמת לנתניהו וחשף את הקלף היחיד שנותר לו במו"מ קואליציוני? ובכלל איך באמת תתפקד מפלגה תלת ראשית ביום שאחרי החיוכים והריקודים של הקמפיין וכנסי הבחירות?

ואם כבר הזכרנו את ש"ס, אי אפשר בלי מפלגתו של הרב אמנון יצחק שמבטיחה לא רק להשפיע אלא גם לעבור את אחוז החסימה, הבטחה שלטעמם של כמה סוקרים צפויה להתממש. במידה ואכן הם צודקים האם יסכימו חברי ש"ס לשבת בקואליציה משותפת עם מי שהאשימו אותו כאחראי לפגיעה הבריאותית והנפשית ברבם, הרב עובדיה יוסף? ומה באשר למפלגתו של הרב חיים אמסלם? האם יטילו אנשי ש"ס ווטו קואליציוני בפני נתניהו - או הוא או אנחנו?

ובצל כל אלה עדיין מקווה יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ' לנס שאולי יעניק לה את הכוח לייצר גוש חוסם נגד נתניהו. בימים האחרונים נתלתה יחימוביץ' בסקרים האופטימיים ביותר מבחינתה, אלה שהותירו יתרון של שלושה מנדטים בלבד לגוש הימין. עם שלושה מנדטים, אמרה לתומכיה, נוכל להתמודד. זה רק עניין של עוד קצת מאמץ, הבטיחה מי שסינדלה את עצמה בהבטחות שלא תשב בממשלת נתניהו ליברמן.

מנגד דווקא לפיד ולבני הצהירו ברמזים עבים יותר או פחות שעל אף ש"נתניהו וליברמן הם אסון" כפי שזעקו שלטי החוצות הם יהיו מוכנים לשבת בממשלתו כדי לאחוז יחד אתו בהגה השלטון. נתניהו פתח זרועות מסויגות לעבר השניים וקבע שלבני לדוגמא תוכל להשתלב אך מבלי שתוכל להשפיע על התהליך המדיני. ספק אם זה מה שלבני זקוקה לו אחרי קמפיין מדיני שניסתה להוביל.

ספק או לא ספק, עבור מצביעי הימין היה די בכך כדי להציב סימן שאלה לא קטן על כוונותיו המדיניות של נתניהו, לסימנים הללו הצטרפה הצהרת הליכוד שנאום בר אילן הוא המוטו המדיני שאתו הולכים לבחירות, תוצאותיה של המשוואה הזו, כך נראה, היו עוד שניים או שלושה מנדטים לבנט.

מערבולת של ספקות תלך ותתייצב בימים הקרובים לאחר השיא שמתרחש היום עם התייצבות עם ישראל בקלפיות, או לפחות רובו של עם ישראל. בהתחשב בנתוני ההצבעות האחרונות רק 65 אחוזים מהעם מטריחים את עצמם לקלפיות. קריאותיו של נשיא המדינה להצביע בגאון צפויות גם הפעם ליפול על אזניים קשובות חלקית...