בארות יצחק: חונכים מחדש את מגדל המים ההסטורי

ביום השנה ה-70 לעליית קיבוץ בארות יצחק ייחנך מגדל המים ההיסטורי שבקיבוץ לאחר שעבר עבודות שימור וחיזוק.

בני משה , י"א בשבט תשע"ג

המגדל בבארות יצחק
המגדל בבארות יצחק
אתר הקיבוץ

אתר מגדל המים בבארות יצחק שבנגב יחנך בטקס חגיגי שיערך בשבוע הבא בהשתתפות אנשי הקיבוץ וביניהם וותיקים שהיו שותפים להקמת הישוב בנגב ולמלחמה עליו, אנשי תנועת הקיבוץ הדתי מכל הארץ, ראשי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל שהובילו את מבצע השימור, אנשי קק"ל שהכשירו את דרכי הגישה לאתר, ותושבים מהאזור.

מגדל המים, שהוא השריד היחיד לאתר ההיסטורי של קיבוץ בארות יצחק, עבר תהליך של שימור שבמסגרתו חוזק המבנה. סימני הירי והפגיעה במגדל לא תוקנו, כדי להמחיש את הקרב הקשה שהיה במקום במלחמת העצמאות.

אל האתר מוביל שביל גישה שהכשרתו מושלמת בימים אלו, ולצידו שילוט המספר את סיפורו של קיבוץ בארות יצחק, כך שההולכים לאורכו יוכלו לחוות את האירועים בסדר התרחשותם. בהמשך מתוכננת הקמת מרכז מבקרים עם אולם מורשת וזיכרון בקיבוץ עלומים הסמוך.

קיבוץ בארות יצחק הוקם בשנת 1943 על אדמות הקק"ל כיישוב היהודי הראשון בשערי עזה, דרומית לכביש עזה – באר שבע. במלחמת העצמאות הסתערו המצרים על גדרות המשק וכבשו מספר בתים. חברות וחברי הקבוצה לחמו בחירוף נפש, והצליחו להדוף את האויב מתוך היישוב ולהניסו, בסיוע תותחי צה"ל. בקרבות הגבורה נפלו 23 חברים ולמרות שהקיבוץ לא נכבש, הוחלט לפנות את החברים מהישוב ההרוס, והם עברו לבתי המושבה הגרמנית וילהלמה שליד נתב"ג, ובהמשך למיקום הנוכחי של הקיבוץ מספר קילומטרים צפונה מבני עטרות.

טקס החנוכה נערך ביום השנה ה- 70 לעליית הקיבוץ על הקרקע. לטקס החנוכה יקדם כנס "תורה ועבודה בנגב" שיעסוק  בהתיישבות הציונית הדתית בנגב בעבר ובהווה, ביחסו של דוד בן-גוריון לחלוצים שהקימו את הקיבוץ הדתי בכלל ובהתנגדותו להענקת נס הקוממיות לבארות יצחק בפרט. כן יסופר בכנס סיפור עלייתם של "ילדי טהרן" והגעתם לבארות יצחק ויומחז קטע על פינוי הילדים וגבורת האמהות בימים הקשים של המלחמה.