קרע בין הליכוד לציונות הדתית

עיתונאי 'מעריב', קלמן ליבסקינד, טוען בטורו כי הליכוד הכריז מלחמה על הציונות הדתית. לדבריו, שלושה תפקידי שרים לא ימחקו את הקרע.

ערוץ 7 , י"א בשבט תשע"ג

קלמן ליבסקינד
קלמן ליבסקינד
ניסים לב

עיתונאי 'מעריב', קלמן ליבסקינד, מתריע בטורו בעיתון "מעריב" על קרע בין הליכוד לציונות הדתית.

"בדרך כלל האבק מתחיל לשקוע שבוע או שבועיים אחרי הבחירות. מפלגות שרק אתמול התקוטטו הופכות שותפות לדרך. פערים שנראו עד לפני יומיים בלתי ניתנים לגישור מתקפלים לתוך קווי יסוד שכולם חותמים עליהם בחדווה. יש להניח שזה יהיה גורלם של רוב העימותים הפוליטיים שראינו במערכת הבחירות הזו. חוץ מאחד שלגביו אני מטיל ספק. נדמה לי שהקרע שגרם מטה הבחירות של הליכוד מול הציונות הדתית בשבועות האחרונים הוא משהו שספק אם שלושה תפקידי שרים ועוד שני ראשי ועדות יוכלו למחוק", כתב בפתח דבריו.

הוא מזכיר כי "בין הליכוד למגזר הסרוג יש ברית איתנה כבר שנים ארוכות. היו בה עליות ומורדות, אבל כמעט כל אחד בציונות הדתית ראה בליכוד סוג של אח גדול. כזה שגם אם יש איתו חילוקי דעות, בבסיס מונחים ערכי יסוד קרובים של זהות יהודית וציונית ושל חיבור לארץ ולמורשת".

"לא עוד. בסדרה יהירה של מהלכים שנבעו מלחץ והיסטריה בעקבות בריחה של כמה מנדטים בסקרים, החליט מטה הבחירות לראשונה בחייו להסתכן בפירוק החיבור העדין הזה", כותב ליבסקינד, "זה החל בקמפיין המתלהם שהלך על ראשו של נפתלי בנט אחרי הראיון   שלו עם ניסים משעל. איש מחברי הליכוד לא באמת הזדעזע מהאמירה של בנט בעניין הפקודה לפנות יישובים, אבל הם בחרו משיקולים אלקטורליים לעוט עליו בכל העוצמה ולנסות להפוך את הקצין הזה, איש היחידה המובחרת, למשהו שבין מרב מיכאלי למפגינים האנרכיסטים בבלעין".

הוא  מציין כי"הסיפור המעליב מכולם, זה של אורית סטרוק, שהליכוד האשים אותה שהיא מבצעת "תג מחיר" לחיילים ולשוטרים. כל בכירי הליכוד מודעים היטב לפעילות של סטרוק. הם מכירים מקרוב את ארגון זכויות האדם ביש"ע   שהיא הקימה. חלקם הגדול ביקרו בביתה. הם יודעים שהפעילות שלה מסתכמת בהגשת תלונות פליליות נגד שוטרים אלימים או בהגשת תביעות נזיקין נגדם. היא לא מרביצה להם, היא לא מפנצ'רת להם את הגלגלים. וכשהם מורשעים בדין או שהם נאלצים לשלם מכיסם למי שהכו על לא עוול בכפו, זה קורה כי כך פסק בית המשפט,.

"בליכוד לא הבינו בשבועות האחרונים שלא רק בבנט ובסטרוק וביוגב הם פגעו. הם הכריזו מלחמה על המתנחלים ועל רובה של ציונות הדתית", מסביר ליבסקינד.

לסיום כתב, "ייתכן שבליכוד חושבים שלחיצת יד והסכם קואליציוני נאה ישכיח הכל. זה נכון אולי מול הפוליטיקאים. לא מול הציבור הדתי-לאומי הרחב. כאן קרעו נתניהו ומטה הבחירות שלו קרע גדול, גס, בוטה, כמעט בלתי נסלח".

לטור המלא במעריב