מתמתנת העלייה בשיעור ההצבעה

שיעור ההצבעה בבחירות לכנסת ה-19 עדיין גבוה מהשיעור המקביל בכנסות קודמות, אולם הפער הצטמצם בשעתיים האחרונות.

שלמה פיוטרקובסקי , י"א בשבט תשע"ג

קלפי בחירות
קלפי בחירות
פלאש 90

ועדת הבחירות המרכזית פרסמה לפני זמן קצר באתר האינטרנט של הועדה את שיעור ההצבעה המצטבר בקלפיות ברחבי הארץ עד לשעה 20:00.

מנתוני ועדת הבחירות המרכזית עולה, כי עד לשעה 20:00 מימשו את זכותם הדמוקרטית 63.7 אחוזים מבעלי זכות הבחירה, נתון גבוה משמעותית מהנתון המקביל במערכות בחירות קודמות.

בבחירות לכנסת ה-18, אשר נערכו בשנת 2009, נרשמו עד לאותה שעה 59.7 אחוזי הצבעה, ובבחירות לכנסת ה-17, אשר נערכו בשנת 2006, נרשמו עד לאותה שעה 57 אחוזי הצבעה בלבד.

נציין כי העלייה בשיעור ההצבעה מתמתנת. בעוד בשעה 18:00 עמד הפער בין שיעור ההצבעה בכנסת ה-19 לשיעור ההצבעה בכנסת ה-18 על 5.2 אחוזים, כעת עומד הפער על 4 אחוזים בלבד.

ההתמתנות במידת העלייה באחוזי ההצבעה מעמידה בסימן שאלה את ההערכות המוקדמות לפיהן אחוז ההצבעה בבחירות לכנסת ה-19 יחצה את רף 70 האחוזים.

במפלגות השמאל נרשמת הערב אופטימיות זהירה בעקבות נתוני אחוז ההצבעה, והתקווה המתעוררת כי המצביעים שיתווספו יעניקו למפלגות אלו את קולותיהם.

יו"ר "התנועה", ציפי לבני, אומרת הערב (שלישי) כי "הבחירות האלו הופכות להיות בחירות על ראשות הממשלה. המהפך אפשרי והציבור צריך לחשוב טוב מי בעל היכולת והניסיון להנהיג את המדינה במקום נתניהו".

"מול האתגרים בפניהם אנו עומדים רק התנועה מציגה את הניסיון וההתאמה הדרושה להנהגת המדינה", הוסיפה לבני.

יו"ר קדימה, שאול מופז, סייר היום בקלפיות בראשון לציון ואמר, "אני קורא למתלבטים - אחרי לקדימה. יש עוד 5 שעות. זה הזמן לצאת ולהצביע ולהצביע נכון למפלגת מרכז שקולה ואחראית שתשמור על הביטחון".

"הדמוקרטיה הישראלית במיטבה, אחוזי ההצבעה מצויינים. אני גאה להיות ישראלי ולחיות במדינת ישראל הדמוקרטית", הוסיף מופז.