ועד מתיישבי שומרון: א-סנע בחוץ - בזכותנו

בוועד מתיישבי השומרון מזכירים כי נוכחותם ב-300 קלפיות כחברי ועדת קלפי ומשקיפים מנעו מאות ניסיונות לזיוף קולות.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ג בשבט תשע"ג

ועד מתיישבי שומרון: א-סנע בחוץ - בזכותנו-ערוץ 7
הצבעה בקלפי בטירה. הזיופים נמנעו
צילום: פלאש 90

בוועד מתיישבי שומרון אומרים כי בסבירות גבוהה מאוד, פעילותם בקלפיות הערביות מנעה את כניסתו של טאלב א-סנע כמקום החמישי של רע"ם תע"ל, ובמקומו נכנסה שולי מועלם מהבית היהודי במקום ה-12.

"הפעילות שלנו" אמרו בוועד, "מנעה זיופים של מאות ואולי אלפי קולות של כאלו שהצביעו בשביל השכנים והחברים, שמרנו על טוהר הבחירות בקלפיות, אי אפשר היה לנפח את הנתונים. אם המפלגות ישימו יותר לב לקלפיות ולא יפחדו להכניס לשם, נוכל למנוע גם עשרות אלפי קולות בפעם הבאה".

כמעט בכל מערכת בחירות לכנסת ישנם דיווחים על קלפיות בהם עולה חשש גדול לזיופים בקלפיות בכפרים הערביים ובוועד מתיישבי שומרון החליטו לנסות ולמזער את התופעה.

שגיא קייזלר, מנכ"ל ועדי המתיישבים בשומרון ובבנימין, הסביר כי "נציגי מפלגות יהודים פחדו להכנס כחברי קלפי בקלפיות הערביות בגלל האלימות שהופעלה שם לאורך השנים כלפי נציגי המפלגות, וכך נוצר מצב שרוב מוחלט של נציגי הוועדה אם לא כולם היו ממפלגות הערביות מה שאפשר להם להטות תוצאות ואף להגדיל את מספר המצביעים באותו קלפי".

המפלגות, שעל פי גודלן היו להם זכויות לכתבי מינוי לחברי וועדת קלפי בכפרים, החליטו לוותר על זכותם וועד מתיישבי שומרון לקחו את ההזדמנות.

לדברי קייזלר, "בוועד מתיישבי השומרון החלטנו שהכוחניות לא תנצח ובתיאום עם מפלגות שונות ובעיקר עם מפלגת הליכוד קיבלנו כתבי מינוי כדי שנוכל לשמור על טוהר המידות וטוהר הבחירות. ועובדה היא שבבחירות הקודמות בקלפי בכפר טורעאן היו שתי קלפיות סמוכות באותו בי"ס יסודי. בקלפי שהיה חבר ועדה מטעמנו הגיעו לפחות מ- 30% הצבעה ואילו בקלפי שלידה בה לא היה נציג יהודי היו כ97% הצבעה".

קייזלר, המשמש זו הפעם השלישית כחבר ועדת קלפי בכפר עראבה מסביר כי יש לכך משמעות אדירה בעצם הנוכחות שלו שם, "לא באנו לריב ולא באנו להתקוטט, אבל על טוהר המידות צריך לשמור בכל מקום.ואם המפלגות הערביות לא יכניסו מנדט נוסף בזכות השמירה שלנו אז הצלחנו פעמיים. עצם העובדה חבר קלפי יהודי כחלק מצוות הקלפי עושה את עבודת השמירה והסדר - זה גורם לאנשי הכפר להתנהל לפי התקנון", הוא מציין.

בוועד מתיישבי השומרון מספרים כי נעשו כמה ניסיונות לזייף קולות במספר קלפיות: בקלפי בכפר כנא, הגיע מצביע עם שתי תעודות זהות כאשר אחת מהם של אשתו הנכה וביקש להצביע במקומה. יו"ר הקלפי, תושב אלון מורה,אמר כי לדעתו ההצבעה לא תתאפשר ללא הגעת האישה והפנה אותו לקלפי נגישה (קלפי לנכים) שיש בקרבת מקום. אחד החברים בועדה איים עליו ש"יזהר כי הוא בכפר ערבי". מזכיר הקלפי, שאף הוא ערבי, אישר את ההצבעה. היו"ר שהגיע מטעם וועד מתיישבי השומרון התלונן לוועדת הבחירות המרכזית ורשם את המקרה בפרוטוקול.

בקלפי נוספת בנצרת, מספרים המתיישבים, ניסה מזכיר קלפי, יחד עם חברי הועדה, לשחד את חבר הקלפי שהגיע מטעם ועד מתיישבי השומרון. על פי הדיווח, הוצע לו תשלום מזומן בתמורה לכך שלא יישאר בזמן ספירת הקולות.