בלוק חרדי לפיתרון שאלת הגיוס?

על רקע הדיווחים לכינון ממשלה כשיאיר לפיד הוא שושבינה הראשי, נערכים במפלגות החרדיות לכינון גוש חוסם חרדי בסוגיית הגיוס.

חיים לב - ערוץ 7 , ט"ו בשבט תשע"ג

בלוק חרדי לפיתרון שאלת הגיוס?-ערוץ 7
יפעל בניגוד לרב? דרעי והרב עובדיה
פלאש 90

על רקע הדיווחים לכינון ממשלה כשיאיר לפיד הוא שושבינה הראשי, נערכים במפלגות החרדיות לכינון גוש חוסם חרדי ללפיד שיכלול את יהדות התורה וש"ס.

במפלגות החרדיות מבינים שראש הממשלה הוא נתניהו ולפיד הוא השותף הבכיר, אך מעריכים כי נתניהו מעוניין בשותפות החרדיות כנכס אסטרטגי וכגורם מרכזי ליציבות הקואליציה בשנים הקרובות ובממשלות הבאות.  

במהלך סוף השבוע צוטט אריה דרעי כאומר כי "מרן הנחה אותנו כי בנושא בני הישיבות יש ללכת ביחד למשא ומתן. אתמול היינו אצלו, אלי ישי ואני, והוא הדגיש באוזנינו ‘תגידו לנתניהו שבנושא בני הישיבות אנחנו 18 מנדטים, לא 11?. אנחנו נשתף פעולה ונהיה מתואמים במשא ומתן הזה".

"ייתכן שגם בנושאים נוספים נהיה מתואמים – למשל בנושא תקציב הישיבות והגזירות הקרובות. מדינת אלה שאין להם כוללת גם את ‘יהדות התורה’, הם לא עשירים. נהיה מתואמים גם בנושא הסטטוס קוו, שנפתלי בנט רוצה לפתוח אותו לדיון".

בשיחה עם 'ידיעות אחרונות, התבטא גם משה גפני מיהדות התורה ברוח זו. "נציע לש”ס צוות משותף, שיכלול נציגים משני הצדדים. מדברים על זה שהעם אמר את דברו ונתן 19 מנדטים ליאיר לפיד, אבל אותו עם גם נתן 18 מנדטים לחרדים. כנראה שבדברים העקרוניים נלך ביחד. העקרונות שלנו זהים בנושא הזה וכבר ניהלנו בעבר משא ומתן יחד. אנחנו מדברים על זה כל הזמן כרגע, ואני מקווה שנציג בקרוב צוות אחיד”.

לדבריו, "אין היום מפלגת שלטון שיכולה לעשות מה שהיא רוצה. גם אנחנו וגם ש”ס מפלגות יציבות ונתניהו יודע את זה. לגבי המפלגה של לפיד אנחנו לא יודעים מה יקרה איתה בעתיד. אני מניח שגם נתניהו יודע את זה”.

יחד עם זאת, בש"ס מזכירים כי ייתכן מצב שבו הבלוק החרדי לא יחזיק מעמד בשל הקצנה של יהדות התורה, כפי שהובא בערוץ 7 בשבוע שעבר.

לדברי בכירים בש"ס, עמדות יהדות התורה מוקצנות יותר בסוגיית הגיוס על פני ש"ס. גם במערכת הפוליטית העריכו כי ייתכן מצב שבו בסופו של יום ש"ס תיכנס לממשלה ללא יהדות התורה.