עשרות עובדים יהודים וערבים ממפעל תעשיות גומי בקיבוץ עין שמר עלולים לאבד את מקור פרנסתם בשל יבוא היצף של סוליות גומי מדרום אפריקה שנעשה במחירים נמוכים באופן חריג מהמקובל בארץ ובעולם.

את האזהרה הזו משמיע מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, אודי אורנשטיין.

תעשיות גומי עין שמר, שמספקים בין השאר חומרי גלם לחידוש צמיגים לאוטובוסים ומשאיות, נאלצים להתמודד עם יבוא זול במיוחד של חברה מדרום אפריקה שגרם לקריסת מחירים בענף והעביר את היצור בתחום זה להפסד. מדובר בכ-30% מהפעילות הכלכלית של המפעל שסגירתה תביא לזעזוע במפעל כולו ולפיטורים של עשרות עובדים מהסביבה לרבות ישובי ואדי ערה.

שר האוצר, יובל שטייניץ ושר התמ"ת, שלום שמחון, אישרו הטלת היטל היצף בשיעור של 10% על יבוא של סוליות גומי מדרום אפריקה בעקבות המלצה של הממונה על ההגבלים העסקיים וועדה ציבורית שבחנה את הסוגיה לעומק. אולם ועדת הכספים שהתכנסה לדיון בנושא ערב הבחירות לא הצליחה להגיע להכרעה ולכן החלטת השרים לא נכנסה לתוקף.

מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית קרא לחברי הכנסת הנבחרת  לאשר באופן מיידי את ההחלטה. אם אנשי משרד האוצר, שבאופן מסורתי מתנגדים לנושא ההיצף, בחנו את הנושא באופן מעמיק והגיעו למסקנה שהתביעה צודקת וכך גם חברי הועדה הציבורית, יש לסמוך את הידיים על החלטתם.

"אם מדינת ישראל רוצה לשמור על התעשייה המקומית ושלא נחזור להיות עם של סוחרים ובנקאים, צריך לדעת מתי להתייצב ולהגן על התעשייה ממי שמאיים עליה. זהו מקרה שגם שוחרי הכלכלה החופשית מצדיקים התערבות. אם היבואנים יצליחו במאמציהם למוטט את היצרנים הישראלים, הם יוכלו לאחר מכן לעשות בשוק כרצונם ולהכתיב מחירים גבוהים ואיש לא יוכל להחזיר את הגלגל לאחור", מזהיר אורנשטיין.