ארץ נהדרת – סאטירה דר-שטירמרית?

פייגלין מתייחס בחריפות לאופי הסאטירה ב'ארץ נהדרת', ומעריך: אם הבית היהודי לא יהיה בקואליציה הסיבה תהיה מהלך מדיני, וזה מדאיג.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ז בשבט תשע"ג

משה פייגלין
משה פייגלין
ניסים לב

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס הח"כ החדש, משה פייגלין, לתכנית הסאטירה 'ארץ נהדרת' שדמותו הפכה להיות אחת הכוכבים שבה.

פייגלין מבהיר כי בניגוד אולי לאחרים הוא דווקא אינו נכנס לכוננות ספיגה לקראת כל תכנית, אולי משום שאין לו טלוויזיה בביתו, ובכל זאת את התכנית הוא רואה באינטרנט וצוחק ממנה לא מעט.

"אני צוחק ונהנה", אומר פייגלין אך עם זאת מבקר בחריפות את התכנית ואומר: "לקח לי זמן להבין מה קורה פה. מנתניהו ושמאלה זו סאטירה טובה שצוחקת על חולשותיהם של הפוליטיקאים, לדוגמא נתניהו בסיטואציות הקואליציוניות הבלתי אפשריות מול סחטנות משמאל ומימין, כולל אלמנטים פיזיים כמו עמידתו של נתניהו או חליפת המתאגרף של יאיר לפיד. אבל כשהם עוסקים בימין זו לא סאטירה. זה דה הומניזציה".

פייגלין מחריף את דבריו ואומר כי יתכן שאם הדר-שטירמר הנאצי היה כותב סאטירה היא הייתה נראית כך. פייגלין מדגיש כי הוא אומר את הדברים לא כמי שנפגע אישית אלא כמי שבוחן את המתרחש בתכנית כלפי אחרים. דוגמא לכך הוא מזכיר את דמותה של מירי רגב הצועקת שהיא בהמה, את בנט המוצג כמי שנמלט מבית משוגעים, את השר כץ "אחד המוכשרים והיעילים שבשרים שלנו" שמוצג כמי שאפילו אינו מדבר אלא רק חורץ לשון ומזיל ריר.

"הציבור לא שם לב, אבל דרך התת מודע מכניסים לנו תחושה שלציבור יש עסק עם חבורה מסוכנת. זה אמנם מצחיק מאוד אבל זה חמור", אומר פייגלין הדוחה את התחושה לפיה למרות הסאטירה העם נותר מבוצר בעמדותיו. להערכתו הסאטירה הארסית מחלחלת ויש לה אף השפעה על ראש הממשלה החושש למנות ממשלה ימנית מתוך תחושה שמדובר באנשים שאינם מקובלים כסבירים בעיני הציבור.

סוגיה נוספת שעלתה בשיחה עם פייגלין היא סוגיית היריבות ארוכת השנים שלו עם נתניהו והצורך כעת לעבוד יחדיו. לדבריו בניגוד למימרה ולפיה "בפוליטיקה הכול אישי", הוא עצמו דווקא סבור שהדברים כלל אינם אישיים אלא אינטרסנטיים בלבד וכדי לקדם אינטרסים יש לזכור את המטרות שאיתן יוצאים לדרך.

פייגלין עדיין לא זכה להתייחסות אישית כלשהי מראש הממשלה, אך הוא מסרב להיעלב. לדבריו מרבית הח"כים שנבחרו לא זכו לשיחת טלפון מנתניהו, ובכלל זה גם הוא עצמו.

באשר לאפשרות שבסופו של יום לא תמצא מפלגת 'הבית היהודי' את עצמה בקואליציית נתניהו, סבור פייגלין כי מהלך שכזה אם יקרה הרי שסיבתו לא תהיה היחסים האישיים בין בנט לנתניהו אלא תכניותיו המדיניות של נתניהו "ואז כולנו נהיה בבעייה", כלשונו.