מצלמת חלל
מצלמת חלל אלביט

חברת אלביט מערכות מציגה בכנס החלל הבינלאומי השנתי על שם אילן רמון, שנפתח היום (29 -30 בינואר, 2013), מגוון מצלמות חלל, חיישנים מתקדמים ואמצעי תקשורת לווינית.

בין המערכות המוצגות במהלך הכנס, מצלמת החלל "יופיטר", אשר נבחרה לאחרונה עבור לווין הצילום OPTSAT 3000, במסגרת עסקת רכש הגומלין של משרד הבטחון עם איטליה בעקבות רכישת מטוסי האימון החדשים של חיל האוויר הישראלי. "יופיטר", מצלמת החלל מהדור-החדש, בעלת ביצועים משופרים בהשוואה למצלמות החלל הקודמות והיא מיועדת ליישומים צבאיים ואזרחיים. כושר ההפרדה של המצלמה מאפשר הבחנה בעצמים בגודל 50 ס"מ מגובה שיוט של 600 ק"מ.

המצלמה עברה תהליכי בדיקה מתקדמים במעבדת החלל הלאומית "דניאל", השוכנת באתר החברה הבת אלאופ בנס ציונה, הכוללת בין היתר חדרים נקיים, חדר חושך ותא ואקום תרמי. בהקמתה של המעבדה הושקעו עשרות מיליוני שקלים במימון משותף של משרד הביטחון ושל אלביט מערכות, לשירות הצרכים הרלוונטיים של תוכניות החלל הישראליות במהלך העשורים הבאים.

·בין היכולות המתקדמות אשר מציעה החברה בפרויקט אחר היא יכולת הצילום ההיפר-ספקטרלי החדשנית והייחודית, המאפשרת לצלם תא שטח במעל ל-200 אורכי גל ספקטראליים שונים בו-זמנית, ולעקוב אחר ה"חתימה" הספקטרלית של החומר המצולם, המאפשרת זיהוי של החומר ברמת סמך גבוהה כי לכל חומר ישנה חתימה הייחודית לו.

בנוסף הוצגה מצלמת החלל "נפטון", הנמצאת בשימוש בלוויין "ארוס B", המשייט בחלל למעלה מ-5 שנים. המצלמה המתקדמת מספקת רזולוציה של 70 ס"מ משיוט בגובה 500 ק"מ.

במהלך הכנס יוצגו גם דגם "מישור מוקד" ודגם המראה הראשית, על מנת להמחיש את פעילות המצלמה ואת יכולתה לספק צילום איכותי ברזולוציה גבוהה ובשטחי פנים רחבים במיוחד, על אף הגובה הרב ותנאי הסביבה הקיצוניים בחלל.

יצויין, כי מצלמות אלאופ מאופיינות ביחס ביצועים/משקל מהמובילים בעולם, בין היתר בזכות פיתוח יכולת הורדת משקל משמעותית באלמנטים של המצלמה, כדוגמת המראות.

בנוסף, מציגה אלביט מערכות יבשה ותיקשוב בכנס החלל את הפתרון הצבאי המתקדם לתקשורת לוויינית בתנועה ELSAT2100, המאפשר העברת נתונים בקצב גבוה על גבי פס רחב, בהתאם לדרישה ההולכת וגוברת בשדה הקרב המודרני להעברת מולטימדיה אינטראקטיבית באמצעות לווין.