מרחיבים החרם?
מרחיבים החרם? פלאש 90

פעילי שמאל קיצוני קראו לא פעם להצטרף למהלכי הרש"פ להחרמת תוצרת הישובים ביהודה ושומרון, מהלכים אותם הגדירו כמחאה לגיטימית ובלתי אלימה. כעת מתברר שההחרמה לא מכירה בקו הירוק והיא כוללת גם את ישראל הקטנה.

ארגון 'מבט לתקשורת הפלשתינית' העוקב אחר דיווחי התקשורת ברש"פ מדווח כי בימים האחרונים הכריז, אחמד מג'דלאני, בטלוויזיה הפלשתינית הרשמית על החלטה שקיבלו חברי ממשלת הרש"פ ולפיה תחרים הרש"פ מוצרים ישראליים באופן כללי, גם כאלה שלא יוצרו ביהודה ושומרון.

ב'מבט' מציינים ומדגישים כי החלטה פלשתינית זו מנוגדת להסכמים המדיניים בין ישראל לרש"פ. הסכמים אלה כוללים סעיפים בדבר שיתוף פעולה כלכלי בין שני הצדדים.

כזכור, הסכם פריס מ-1994, המסדיר את היחסים הכלכליים בין ישראל והרש"פ, קובע מפורשות כי "תהיה תנועה חופשית של מוצרים תעשייתיים באופן חופשי מכל הגבלה... כל צד יעשה כמיטב יכולתו להמנע מנזק לתעשייה של הצד האחר".

ואולם למרות הסיכומים וההסכמים הודיע השר הערבי:  "היום, יש החלטה של הממשלה להחרמת מוצרים ישראליים ולא רק החרמת מוצרים אשר מיוצרים בהתנחלויות. דבר זה עשוי לגרום למוצרים בחלק מהסקטורים להוות תחליף למוצרים המיובאים מישראל. אנו מספקים איכות טובה, מחירים הגיוניים אשר לא עולים על מחיר סחורה שמיובאת מישראל", כך צוטט בידי אנשי 'מבט'.

כאן המקום להזכיר כי את מסע ההחרמה המתוקשר נגד תוצרי הישובים ביו"ש, בגולן ובירושלים הוביל, סלאם פיאד, שהוביל אירועי הצתה המוניים של תוצרת ישראלית ושיגר את פקחיו וגורמי האכיפה של הרש"פ לכבישי יו"ש שם לכדו משאיות ורכבי אספקה של סחורה ישראלית, כמו גם להוריד ממדפי חנויות סחורה ישראלית. כבר אז נטען שוב ושוב שהסחורה אותה שורף פיאד כוללת סחורה ישראלית משני עברי הקו הירוק, אך גורמי שמאל העדיפו להגדיר את האירוע כשריפת מוצרי ההתנחלויות בלבד. כעת מגיעה הצהרת השר הערבי ועושה מעט סדר בעניין.