כפרים פלסטיניים בסוסיא

המאחזים הערביים הלא חוקיים ליד הישוב סוסיא בהר חברון, הגיעו היום (חמישי) לדיון בבית המשפט העליון בעקבות עתירה שהגישה תנועת רגבים.

הדיון התקיים בפני הרכב שופטים בראשות נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס.

ראש מועצת הר חברון, צביקי בר חי אמר בתום הדיון לערוץ 7, "באמצעות בית המשפט מנסים לקבוע עובדות, 35 שנה אנחנו שם ולא היה שם שום כפר ואנחנו מצפים שבית המשפט שיודע לטפל במאחזים אחרים ידע לטפל גם במאחזים האלה שנבנים בין העיר העתיקה סוסיא לישוב סוסיא, אני מקווה שהצדק יצא לאור".

בר חי הוסיף, "אין מצב שיקומו מצפון ומדרום לסוסיא שני כפרים פלסטינים, אני בטוח שגורמי התכנון ידחו את הרעיונות האלה שאין להם אחיזה במציאות".

עו"ד עמיר פישר, המייצג את תנועת רגבים והישוב סוסיא אמר, "השופטים הבהירו שאי אפשר לקיים את הדיון מכיוון שהפלסטינים הגישו עתירה שלא מתחילה ולא נגמרת, ללא שום ביסוס עובדתית ומנותקת מהמציאות. אני מקווה שנשיא בית המשפט העליון ידחה את העתירה".

פישר הוסיף, "זה מנותק מהמציאות ואני מקווה שבית המשפט ימנע את המשך הבנייה ויאפשר למנהל האזרחי להרוס את הבתים שנבנו שלא כחוק".

יו"ר ארגון 'רבנים למען זכויות אדם', אריק אשרמן, הגיע לתמוך בפלסטינים ואמר, "אנחנו ממתינים להחלטת בית המשפט, בשני העתירות הפלסטינים לא מיוצגים ואנחנו מקווים שבשתי העתירות יראה בית המשפט שכאשר אנשים בעלי כוח לוקחים לעצמם את הזכות לעשות צדק לאנשים שאין להם ייצוג וקול זה גובל בפשע ואני מקווה שבית המשפט יבין שמדובר פה באנשים מוגנים".

יו"ר תנועת רגבים, בצלאל סמוטריץ' סבור כי החסינות שהפלסטינים מקבלים צריכה להיות גם ליהודים, "אנחנו נמליץ לרשויות הישראליות  ביהודה ושומרון להודיע למנהל האזרחי שהם תוך שנה יגישו תוכניות לגבי כל המבנים הלא חוקיים והדיון ייקח עוד שנתיים או שלוש ובסופו של דבר אם לפלסטינים יש חסינות גם ליהודים מגיע חסינות".

אמש הגישה תנועת רגבים הודעה לבית המשפט כי יש בידיה ראיות לכך שהפלסטינים הפרו את צו הביניים שניתן. בהודעה נכתב כי הפלסטינים בנו בתקופה האחרונה שלושה מבנים חדשים למרות הנחייה ברורה של בית המשפט שאסר עליהם "לבצע פעולות בניה ללא היתר בתחומם של שני המקבצים נשוא העתירה".