דגם פלטפורמת החלל
דגם פלטפורמת החללבאדיבות עיריית י-ם

תלמידים מכיתת הפיזיקה של תיכון "ליד האוניברסיטה" בירושלים זכו במקום הראשון בארץ מתוך 141 נבחרות מ- 53 ישובים באולימפיאדה לזכרו של אל"מ אילן רמון ז"ל, האסטרונאוט הישראלי הראשון.

20 התלמידים, מחציתם בנות, פיתחו פלטפורמת חלל (Space Platform), שתשמש לתיקון ושיפוץ לווייניים עם בית מלון לתיירים שתמיד חלמו לבקר בחלל.

התיירים ישוגרו עם מעבורות מיוחדות ויוכלו ליהנות משהות בחלל, המציעה בית קולנוע עם חגורות שמחזיקות אותך שתישאר בכורסה, חדר כושר, חדר בידור וטלסקופ שמאפשר לצפות בכוכבים המרהיבים.

במסגרת הזכייה בתחרות יקיימו התלמידים היום (א') בשעה 11:01 אודיו קונפרנס בשידור ישיר מתחנת החלל הבינלאומית, עם האסטרונאוט,  Chris Hadfield, הקנדי הראשון שביצע הליכה בחלל, בתיכון שליד האוניברסיטה באולם שפירא.

פלטפורמת החלל משתרעת לגובה של 420 ק"מ, שהוא גובה אופטימלי מבחינת מיעוט פסולת חלל, קרבה לכדור הארץ, וקרבה ללוויינים אותם הפלטפורמה תתקן. בפלטפורמה יתוקנו וישופצו לוויינים והיא כוללת אזורים רבים המוגנים כולם מפני קרינה ואסטרואידים.

בתהליך העבודה למדו התלמידים על תחנת חלל אחרות, של האמריקאים ושל הרוסים, חשבו על פתרונות, על בעיות ועל הטיפול בנזקים, תוך שהם נעזרים במומחים רבים בתחום.

במסגרת התחרות עברו התלמידים שלושה שלבים והכינו הרצאה, דגם, פוסטר, סרט, חוברת שסיכמה את תהליך העבודה, פליירים ופרסומת שתביא תיירים לנפוש בחלל.

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת מציין, כי "אני גאה בתלמידי ירושלים שמוכיחים שוב שבתי הספר בירושלים הם מהמובילים בארץ בתחום המדע ובחדשנות חינוכית. אנחנו ממשיכים בעירייה להעמיד את תחומי המדע במקום גבוה בסדר העדיפויות העירוני ופועלים כל העת לקדם ולפתח את התלמידים שלנו שמבטיחים את עתידה של העיר".