השב"כ סיכל פיגוע חטיפה בזמן אמת

כוח מיוחד של שב"כ, בסיוע יחידה מיוחדת של מג"ב, לכד בזמן אמת חוליית ג'יהאד איסלאמי שהיתה בדרכה לביצוע חטיפת ישראלי.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ג בשבט תשע"ג

השב"כ סיכל פיגוע חטיפה בזמן אמת-ערוץ 7
טרמפיאדה. אילוסטרציה
ש. כהן. ערוץ 7

כוח מיוחד של שב"כ, בסיוע יחידה מיוחדת של מג"ב, לכד בזמן אמת חוליית ג'יהאד איסלאמי בשטח ישראל, בעת שהיתה בעיצומה של פעילות שמטרתה חטיפת חייל או אזרח בישראל לצרכי מיקוח.

על פי המידע, אשר הותר הבוקר לפרסום, החולייה נעצרה בערב השנה האזרחית (1 ינואר 2013) לפנות בוקר בסמוך למחסום אייל, ממזרח לכפר סבא.

ברכבם של חברי החולייה נמצאו אמצעים שהיו אמורים לסייע להם במימוש החטיפה, בכלל זאת: חבלים, נייר דבק, כובעי גרב, סכין יפנית ואקדח דמה.

הפעילים המרכזיים בחולייה הם: סאיד מנג'ד דיב ג'אסר, תושב ג'נין בן 20, תאופיק ח'דר תאופיק אג'באריה, תושב ג'נין בן 19 ויוסף חסן יוסף וורדה, אזרח ישראלי תושב קלנסואה בן 35.

בחקירת העצורים בשב"כ הודו חברי החולייה כי ביצעו, במשך יומיים, מספר ניסיונות לחטוף חיילים או אזרחים מתחנות הסעה ותחנות רכבת ברחבי השרון והמרכז, אך הדבר לא עלה בידם מאחר שהחיילים והאזרחים סירבו לעלות לרכבם. נוכח זאת החליטו חברי החולייה לנסות לחטוף מבלים בשובם מחגיגות הסילבסטר, ומאחר שכשלו גם בכך, בילו את הלילה (טרם מעצרם) ברכבם בסמוך למחסום אייל.

השלושה התכוונו להמשיך בניסיונות החטיפה ביום למחרת. על-פי התכנון, כוונת חברי החולייה הייתה להעביר את החטוף לג'נין ומשם לנהל את המו"מ לשחרורו. זאת, כשהם מסתייעים בתעודת הזהות הכחולה של יוסף וורדה לצורך מעבר במחסום לאיו"ש.

בעקבות חקירת המחבלים בשב"כ, נעצרו בשיתוף עם כוחות צה"ל 8 פעילים נוספים מאיזור ג'נין. מחקירתם עלה כי פעלו או היו אמורים לפעול כחלק מהתשתית.

מחקירת השב"כ עולה, כי הכוונת החולייה ומימונה בוצעה  ע"י מחבל מג'נין, אשר ישב בעבר בכלא הישראלי, ואשר בעצמו הוכוון ע"י מחבל מהשומרון, הכלוא בישראל. לאחר סיכול החולייה בישראל ונסיון שעשו כוחות הביטחון לעצור אותו, הסגיר עצמו ראש החולייה למנגנוני הביטחון של הרש"פ.

אזרח ישראלי נוסף, אנס ח'ליל מחמד ג'בארין, צעיר כבן 19 תושב אום אל פחם, אשר הלין את חברי החולייה בביתו בלילה שלפני מעצרם, נעצר גם הוא. אביו של אנס הוא תושב פלסטיני החי בג'נין, ואילו האם היא אזרחית ישראלית שבזכותה קיבל אנס את הת"ז הישראלית.

במסגרת החקירות עלה כי אנס היה מודע לכוונת חברי החולייה לבצע חטיפה, ולמרות זאת הלינם בביתו. במסגרת חקירתו הוסגר נשק מסוג קרל גוסטב שהחזיק בבית אביו בג'נין.

הבוקר הוגשו לבית המשפט המחוזי מרכז היושב בלוד, כתבי אישום חמורים כנגד העצורים הישראלים, יוסף וורדה ואנס ג'בארין בעבירות של ניסיונות לחטיפה לשם כליאה וניסיונות לחטיפה לשם סחיטה , מגע עם סוכן חוץ , מתן שירות להתאחדות בלתי מותרת .

בשב"כ מדגישים, כי "מדובר בסיכול משמעותי ביותר, בשיתוף פעולה מהיר ואיכותי של כלל גורמי הביטחון, למעצרה של חולייה מסוכנת, שהייתה במהלך פעילות למימוש חטיפה של חייל צה"ל או אזרח ישראלי. הדבר ממחיש, פעם נוספת, את כוונתם של ארגוני הטרור להמשיך ולבצע פיגועי חטיפה במטרה לקדם שחרור כלואים, וזאת תוך מעורבות בולטת של מחבלים כלואים בהכוונת טרור. בנוסף, ניכר כי ארגוני הטרור ממשיכים במאמץ לעשות שימוש בגורמים מקרב ערביי ישראל לקידום מטרותיהם, בדגש על ניצול חופש התנועה שמקנה להם תעודת הזהות הכחולה, כמו גם את יכולתם של תושבי איו"ש להיכנס לישראל בהברחה ברכבם של ערבים ישראלים".