'בשיטת הממשל הנוכחית אל תצפו לקיום הבטחות'

הם הבטיחו המון לפני הבחירות ועכשיו מתחיל המו"מ שבו מנסים הנבחרים לקיים הבטחות. מומחה: בשיטה הנוכחית אין סיכוי לקיום הבטחות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג בשבט תשע"ג

'בשיטת הממשל הנוכחית אל תצפו לקיום הבטחות'-ערוץ 7
תמכו. הח"כים במליאה
פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 קובע עורך הדין אלישי בן יצחק, מומחה למשפט וממשל במכללת 'שערי משפט' כי על אף ההצהרות וההבטחות הרבות שליוו את מערכת הבחירות לא ניתן לדרוש מהנבחרים לקיים אותן ביום שלאחר הרכבת הממשלה, וכל זאת בשל שיטת הממשל הקיימת בישראל.

לדבריו אמנם רובנו חשבנו בהליכתנו אל הקלפיות שנבחרנו יישמו את הבטחותיהם, אך "מכאן ועד קבלת מה שאנחנו רוצים יש פער כתוצאה משיטת הממשל המחייבת רוב קואליציוני".

עו"ד בן יצחק מזכיר את התחושה שהייתה בעוכריו של ראש הממשלה, התחושה שהוא מנצח ממילא את הבחירות וכל שנותר כעת הוא להטות את הגה ההנהגה לכיוון אידיאולוגי זה או אחר שבו חפצים המצביעים. המציאות הזו יצרה מציאות מורכבת וקשה עבור ראש הממשלה שאמנם ניצח, אך כדי להרכיב ממשלה עליו להוסיף שלושים מנדטים להשגת רוב קואליציוני, כמעט כמספר חברי מפלגתו. "בפועל זה הוביל לסיטואציה של ראש ממשלה שאמנם קיבל מנדט אבל הוא ראש ממשלה חלש. כוחו בפרלמנט חלש והוא נתון לסחיטה".

לנוכח מציאות זו אליה הגיע נתניהו הוא יכול לטעון שלא יוכל לעמוד במטרות שהציב בפני הבוחר כיוון שהוא נאלץ להיכנע לתכתיבי שותפותיו הקואליציוניות. מנגד יש בידו שוט שיוכל להפעיל על שותפיו לממשלה בדמות האיום בהדחתם והרכבת קואליציה אחרת עם שותפים אחרים.

בן יצחק מדגיש בדבריו כי גם יאיר לפיד יודע היטב שכדי לשמר את כוחו ובוודאי אם כפי שהצהיר בתקשורת בכוונתו להגיע עד ללשכת ראש הממשלה, יהיה עליו להיות בקואליציה. זאת בעיקר לנוכח מודל 'קדימה' המוכיח את התרסקותה של מפלגת ענק שהתאדתה במדבר האופוזיציוני.

מתוך הכרת חולשות הדדיות יוצאים השניים, נתניהו ולפיד, למו"מ הקואליציוני, ועו"ד בן יצחק מזהה כבר כעת נקודות חולשה אצל לפיד שמתחיל לדבר על 24 שרים ולא על 18 כפי שדרש לאורך מערכת הבחירות. להערכתו גם האג'נדה החברתית שהציג תתגמד במהלך המו"מ עם מפלגת השלטון ותסתכם בדרישת סוגיית השוויון בנטל.

ביודעו שניתן להקים, ולו תיאורטית, ממשלה עם החרדים בלבד, מבין לפיד שעליו להתגמש. הבנה זו מתחזקת לנוכח הצהרותיו של השר אלי ישי ולפיהן מפלגתו תהיה נכונה לוותר על תפקידי שרים ובלבד שתמנע קרע בעם.

באשר לגבולות ההטיה שיכול מנהיג להטות את מצעו בשל קשיי הרכבת הממשלה, אומר בן יצחק כי לנוכח המציאות הקיימת אין גבולות שכאלה, ומקרה אריאל שרון יעיד כיצד ממצע של 'דין נצרים כדין תל אביב' הגיע לעקירה ולהתנתקות.

לדבריו על מנת לשנות את המציאות ההפכפכה בה מתאפיינת הפוליטיקה הישראלית יהיה לשנות את שיטת הממשל, להעלות את אחוז החסימה ובכך לייצר גושים גדולים שיתמודדו זה מול זה. לפי שעה הוא רואה גוש שמאל מול גוש מרכז ולצידם גוש חרדי וגוש ערבי. זאת בהנחה שמפלגת הציונות הדתית תשתלב בגוש הימים בראשותו של הליכוד. "אם בארצות הברית מסתדרים עם שתי מפלגות, אז בישראל הסובלת מבעיות חברתיות רבות, מגרעון תקציבי ועוד, יש צורך במבנה איתן שבו נבחרי הציבור יוכלו לקדם את האינטרסים שאותם הם מייצגים".