אנדרטה לל"ה בקיבוץ נתיב הל"ה
אנדרטה לל"ה בקיבוץ נתיב הל"הויקיפדיה

לפני שבועיים מלאו 65 שנה לנפילתם של 35 לוחמי מחלקת ההר (מחלקת הל"ה). אנדרטה, שירים ועשרות צעדות בהם משתתפים אלפים ההולכים בנתיבם מהווים מסכת שלמה של הנצחה וזיכרון. בימים אלו מובילה מועצת גוש עציון פארק הנצחה מטרופוליני לזכרם שיקרא "פארק הל"ה".

קצת אחורה בזמן: בערב הכרזת המדינה עמדו ארבעת קיבוצי גוש עציון כנגד התקפה של מאות פורעים ערבים, שמשימתם העיקרית הייתה לשמש עמדה קדמית להגנת ירושלים הנצורה. מחלקת הל"ה, יצאה לדרכה לאחר בקשה של מפקד גוש עציון לסיוע בדחיפות בחילוץ הפצועים. על המחלקה שמנתה 35 לוחמים פיקד דני מס, כאשר עם יציאתו קבע: "להגיע ויהי מה!". עם שחר התגלתה המחלקה על-ידי ערבים כפריים, הל"ה מצאו עצמם נצורים, וכאשר אזלה התחמושת שבידי הל"ה הסתערו הערבים והרגו את 35 הלוחמים.

ראש מועצת גוש עציון, דוידי פרל, החליט להמשיך ולהנציח את מורשת הלוחמים, ובנה תוכנית להקמת פארק ייחודי שיבנה ביער גבעות הניצב בצפון מועצת גוש עציון ועומד על אדמות מדינה ואדמות קק"ל. בתוכניות הפארק שהוגשה לקק"ל מתוכנן להקים שטח למטרות נופש, תיירות וספורט עממי, כאשר יוקמו חניוני לילה ויום, איזור טיולים, רעייה, מחנות נוער תצפיות ועוד. גולת הכותרת היא שביל אופניים שיוקם בפארק ולמעשה ימשיך את הדרך שמחלקת ההר לא הגיעה אליה, עד לכפר עציון. פרל מציין כי: "קק"ל פועלת רבות לטובת ההתיישבות בכלל ובגוש עציון בפרט - בפתיחת שבילים, בסיוע יומיומי לתיירים, לפיתוח התשתיות ולעשרות פרויקטים נוספים. אני מחזק את ידי יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר, ובטוחני כי נמצא את קק"ל שותפה מלאה לפרויקט זה הנושא חשיבות רבה ברמה הלאומית".

פרל מספר: "בימים אלו אנו עמלים להפיכתו של היער המשתרע על אלפי דונמים למרגלות גבעות לפארק קולט קהל תיירים, תלמידים ונופשים לזכרם של אלה שחירפו נפשם מנגד למען חירותו של העם היהודי בארצו. פארק הל"ה ישלב נתיב בו לא זכו לצעוד הלוחמים, ובמקומם אנו כממשיכי דרכם נזכה לצעוד בו - לא רק לשם הזיכרון והעבר, אלא למען עתידנו בארץ ישראל. בכך נביא תיירים רבים מהארץ והעולם להתחבר למורשת הנופלים ובמקביל ליהנות מאטרקציות מיוחדות באזור גוש עציון".