ארה"ב: לטפל ביד קשה בחיזבאללה

ארצות הברית קוראת לקהילה הבינלאומית לנקוט ביד קשה כדי לחשוף את תשתית הטרור של חיזבאללה בעקבות ממצאי הפיגוע בבורגס.

בני משה , כ"ו בשבט תשע"ג

מפנים את פצועי הפיגוע בבולגריה
מפנים את פצועי הפיגוע בבולגריה
פלאש 90

יועצו של הנשיא אובמה לענייני לוחמה בטרור, ג'ון ברנן, שימונה בקרוב לתפקיד ראש סוכנות הביון המרכזית הסי-איי-אי, התייחס לפרסום ממצאי חקירת הפיגוע בבורגס.

ברנן אמר כי כי ארצות הברית קוראת לקהילה הבינלאומית לנקוט בפעילות אקטיבית כדי לחשוף את תשתית הטרור של חיזבאללה.

מוקדם יותר הודיע שר הפנים הבולגרי כי המודיעין בארצו זיהה שניים משלושת המעורבים בפיגוע בבורגס ביולי 2012. השניים הם אזרחים לבנונים שמחזיקים גם בדרכונים קנדיים ואוסטרליים.

לדבריו, השניים התגוררו בלבנון מאז 2006. לדברי השר הבולגרי, החקירה העלתה מידע שמצביע על כך שארגון חיזבאללה הלבנוני מימן את הפיגוע בו נהרגו חמישה ישראלים ואזרח בולגרי אחד. 

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה כי "האיחוד מגנה כל מעשה טרור, לא משנה היכן הן מבוצעות. אנו מחויבים להילחם בטרור, לא משנה מי עומד מאחוריו".

בעקבות ממצאי החקירה הבולגרית, קרא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאיחוד האירופי להכניס את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור. נתניהו גם קרא לאיחוד שלא להפריד בין הזרוע הצבאית של חיזבאללה לבין הזרוע המדינית שלו שחברה בממשלת לבנון.

"חיזבאללה הוא האחראי הישיר למעשה הזוועה בבורגס", אמר נתניהו. "יש רק חיזבאללה אחד. זהו ארגון אחד עם הנהגה אחת... ההתקפה בבורגס היתה התקפה על אדמה אירופית נגד מדינה חברה באיחוד האירופי. אנו מקווים שהאירופאים יסיקו את המסקנות הנדרשות לגבי אופיו האמיתי של חיזבאללה".

ראש הממשלה הוסיף כי ממצאי החקירה הבולגרית מאששים "שחיזבאללה ופטרוניתו, איראן, מנהלים מערכת טרור גלובלית חוצת-גבולות ויבשות... במקביל לתמיכה הנפשעת שמעניקים חיזבאללה ואיראן למשטרו הרצחני של אסד בסוריה".