"לזרם החרד"לי אין במה ליצירה קולנועית"

הסרט "למלא את החלל" נתן לרבים את הרגשה שהמקום ליצירה דתית בקולנוע הולך ומתרחב. רכזת התמחות ב'אורות ישראל' חושבת אחרת.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ח בשבט תשע"ג

סטודנטיות מכללת אורות ישראל אלקנה
סטודנטיות מכללת אורות ישראל אלקנה
פרסומי ישראל

פנינה פרנקל, דמות מרכזית בהוראת הקולנוע בחינוך הדתי בארץ, השתתפה השבוע בכנס של החוג לתקשורת במכללת אורות ישראל והתייחסה לסרט 'למלא את החלל' של רמה בורשטיין.

"מדובר באשליה. גם רמה בורשטיין שעשתה עבודה נהדרת בסרט 'למלא את החלל', עבדה לא פחות מ-6 שנים על סרט שהוא לא מאוד מורכב ואין בו הרבה ניצבים, ונאלצה לחכות שנים עד שפרצה לתודעה הציבורית", קבעה פרנקל.

לטענתה, חשוב לשים דגש, כלשונה, על מסלולי תקשורת וקולנוע שמעניקים ביטוי דווקא לזווית הנשית בקולנוע, "יש כאן הזדמנות לחשיפה של תרבות שונה מהמוכרת, ולחשיפת התלבטויות ואורח חיים אחר מזה המוצג בקולנוע באופן תדיר".

באירוע שהתקיים במכללה, הוקרנו הסרטים: "הפסקת אש", "כטוב בעיניך", ו"אוויר", הסרט "הפסקת אש" של היוצרת שלומית אסולין הציג את הדילמה הנצחית של כל אם באשר היא, באשר למידה בה עליה לגונן על ילדיה, ומעלה את השאלה מתי צריך 'לשחרר את הרסן' ולאפשר לילדים להתמודד בעצמם עם הקשיים שמזמנים החיים.

הסרט העלילתי סיפר על נערה שאביה חולה מאוד והיא מבקשת להישאר לצידו, אלא שאמה לוחצת עליה לצאת לערב ל"ג בעומר לבלות עם חבריה במדורה, באותו ערב אביה נפטר והיא לא זוכה להיפרד ממנו. במהלך הסרט מלווה הדמות הבוגרת של היום את הילדה של פעם, נזכרת באותו רגע ומנסה לגונן על ילדיה מיציאה לערב ל"ג בעומר, עד שהיא מבינה שהיא מגוננת עליהם יתר על המידה, ולא מאפשרת להם לחיות את חייהם, "העבודה על הסרט, ללא ספק שיחררה בי משהו, ואפשרה לי להתמודד עם אולי אחד הסיפורים המורכבים שחוויתי בילדותי".

באופן לא מודע, מסבירה פרנקל שליוותה את עשיית הסרט, "אסולין בסרט שלה למעשה חשפה את התרבות של הזרם החרדל"י, שאין לו הרבה במה ביצירה הקולנועית היום. והציגה לא רק את הסרט עצמו אלא גם סבטקסט מאוד מעניין".

"למשל בולטת העובדה שאמה של הגיבורה לא חובשת כיסוי ראש אולם הילדה לאחר שגדלה חובשת כיסוי ראש שמכסה את כל שערות ראשה, תהליך שעבר על רבים הציונות הדתית בשנים האחרונות, ועד ניואנסים מעניינים שנותנים במה לתרבות החרדלי"ת כפי שהיא קיימת היום בעיניים נשיות", אמרה.

 באירוע נערך דיון על הסרטים עם הרב יונה גודמן והרבנית ד"ר לאה ויזל, בנושא הדרך בה ניתן להשתמש בסרטים ככלים פדגוגים בשיעורי חינוך בבתי הספר של החינוך הממלכתי דתי ובכלל. הסרט "כטוב בעיניך" שנותן במה לאפשרות למצוא בן זוג גם מבלי להיות מושלם, הסרט "אויר" שמבטא באופן חריף את ההשפעה הרבה שיש להערות של מורים על התפתחותו של התלמיד, והסרט "הפסקת אש" שעוסק בין השאר בהתמודדות של ילדים והורים.