אירן מכחישה מעורבות בפיגוע בבורגס

בטהרן דחו את ההאשמות על מעורבות בפיגוע בו נהרגו 5 ישראלים. "אנו מגנים כל פעולה מסוג זה", אמר השגריר בסופיה.

ניר הר זהב , כ"ח בשבט תשע"ג

משלחת זק"א בדרכה לבורגס
משלחת זק"א בדרכה לבורגס
צילום: אבידגור שטרן
איראן דוחה את הדו"ח שהציגו רשויות הביטחון בבולגריה ממנו עולה כי איראן אחראית על הפיגוע בבורגס בו נרצחו חמישה ישראלים ואזרח מקומי.
"לאירן אין שום חלק בפיצוץ האוטובוס בשנה שעברה בעקבותיו נהרגו תיירים ישראלים", הבהיר שגריר אירן בבולגריה חולמרזה בגרי. לדבריו, "אנו מתנגדים לכל סוג של טרור ומגנים בתוקף פעולות כאלה".
 
בפיצוץ, שאירע ב-18 ביולי 2012 באוטובוס בשדה התעופה בבורגס, נרצחו הנהג המקומי וחמישה תיירים מישראל: מאור הרוש, אליאור פרייס, איציק קולנגי, אמיר מנשה וכוכבה שריקי הי"ד. 

כזכור, ביום שלישי הטיל משרד הפנים של בולגריה על חיזבאללה את האחריות לפיגוע ההתאבדות בבורגס. שר הפנים של בולגריה, צווטאן צווטאנוב, שדיבר במסיבת עיתונאים מיוחדת בכינוס של המועצה הבולגרית לביטחון לאומי, אמר כי שלושה מחבלים נטלו חלק בפיגוע, וכי הם נמנו על הזרוע הצבאית של הארגון.

חיזבאללה, מצדו, דחה את מסקנות דחה את מסקנות דו"ח החקירה ואמר כי כי ההאשמות לפיהן הוא עומד מאחורי הפיגוע הן "חלק מקמפיין השמצה". נעים קאסם, סגנו של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, אמר "להאשמות הללו נגד חיזבאללה לא תהיה תוחלת. הן גם לא משנות את העובדות בשטח. לא ניכנע ללחצים ולא נשנה את סדר העדיפויות שלנו: המצפן שלנו יישאר מכוון כלפי ישראל", אמר. 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי מסקנות החקירה מעידות על כך שאיראן מנהלת מערכת טרור עולמית. נתניהו, ששוחח עם עמיתו הבולגרי, אמר כי "הדבר מהווה אישוש נוסף לכך שאיראן, על שלוחותיה, מנהלת מערכת טרור גלובלית החוצה גבולות ויבשות".