הותר לפרסום: חשד לרשלנות בפרשת האסיר X

הערב הותר לפרסם כי בשירות בתי הסוהר הוחזק אסיר שהיה אזרח ישראלי והחזיק גם אזרחות זרה. נבדק חשד לרשלנות.

ישי קרוב , ג' באדר תשע"ג

הותר לפרסום: חשד לרשלנות בפרשת האסיר X-ערוץ 7
האסיר האוסרטלי
צילום מסך מתוך התחקיר

בית המשפט התיר הערב (רביעי) לפרסם כי אזרח ישראלי בעל אזרחות זרה הוחזק בשירות בתי הסוהר תחת זהות בדויה, וזאת מטעמי ביטחון.

"אסיר זה נמצא מת בתאו לפני כשנתיים. לפני כחודש וחצי ניתנה החלטה בהליך, ממנה עולה כי מדובר בהתאבדות. התיק הועבר לבדיקת הפרקליטות לצורך בחינת היבטים של רשלנות".

עוד הותר לפרסום כי "עם דבר מעצרו, משפחתו קיבלה הודעה מיידית, והוא יוצג על ידי עורכי הדין רועי בלכר ובועז בן-צור. ההליכים בעניין האסיר לוו על ידי הגורמים הבכירים ביותר במשרד המשפטים, וזכויות הפרט של האסיר נשמרו, בכפוף להוראות הדין", נכתב.

מעבר לכך לא הותר לפרסם פרטים נוספים אודות הפרשה בשל חשש לפגיעה בבטחון המדינה. "היבטי בטחון אלה נבחנו על ידי בית המשפט המחוזי מרכז, שהחליט להוציא צו איסור פרסום גורף על הפרשה. צו זה הוצא על פי בקשת רשויות הבטחון שאושרה על ידי הגורמים הרלוונטיים במשרד המשפטים".

העיתון "סנדיי מורנינג הראלד" דווח היום כי בן זִיגִיֵיר השתמש בדרכונו האוסטרלי כדי לבקר באיראן, בסוריה ובלבנון. העיתון "דֶה אֵייג'" חשף כי זיגייר היה אחד מ-3 אזרחים אוסטרלים שהחזיקו גם באזרחות ישראלית ונחשדו שהם אנשי מוסד.

שר החוץ של אוסטרליה, בוב קאר, הורה לרשויות בארצו לחקור את הטיפול בפרשת מותו בישראל אשר על פי דיווחי רשת ABC היה סוכן מוסד. קאר אמר לרשת ABC כי אינו חושש לבקש הסברים מישראל על מה שאירע אך למיטב ידיעתו משפחתו של זיגייר לא ביקשה סיוע ממשרד החוץ האוסטרלי בעת שהוחזק במאסר.

מהדיווח שעורר סערה עולה כי מדובר בפרשת התאבדות של סוכן מוסד, אזרח אוסטרליה, לפני יותר משנתיים בכלא איילון. על פי הדיווח, בּן זיגייר, שנקרא בישראל בן אלון, עלה לישראל לפני יותר מעשור, נישא כאן והקים משפחה. הוא תלה עצמו בתא הכלא לאחר שנכלא בזהות בדויה והוחזק בבידוד. הוא הוחזק בבית הכלא בחשאיות מוחלטת, ואפילו שומריו לא ידעו את זהותו. כשבוע לאחר ששם קץ לחייו, הוא הובא למנוחות בבית העלמין היהודי במלבורן שבאוסטרליה.