הקשר בין זיגייר למוסד

הגרדיאן הבריטי דיווח כי בן זיגייר שימש עבור המוסד להפעלת חברות קש באירופה שסחרו עם איראן ומדינות נוספות.

ניר הר זהב , ג' באדר תשע"ג

הקשר בין זיגייר למוסד-ערוץ 7
האסיר האוסטרלי
צילום מסך מתוך התחקיר

בן זיגייר, "האסיר X" שישראל הודתה שהתאבד בתאו בכלא, עבד בשביל חברת קש שהקים המוסד באירופה ומכרה ציוד אלקטרוני, בין היתר לאיראן, כך טוען ג'ייסון קצוקיס, העיתונאי האוסטרלי שחשף את הפרשה.

"המוסד גייס בעלי אזרחות אוסטרלית לשורותיו ואני קיבלתי על זה מידע אנונימי", סיפר קצוקיס בראיון ל"גארדיאן" הבריטי.

"בדקתי, והחברה אכן הייתה קיימת", הוסיף העיתונאי האוסטרלי. "גיליתי גם שזיגייר ושני אזרחים אוסטרלים נוספים עבדו בה. נאמר לי גם שהרשויות באוסטרליה עוקבות אחרי זיגייר והוא עלול להיעצר".

"זיגייר שינה את שמו ארבע פעמים, והרשויות החלו לחשוד בו", גילה קצוקיס. "התברר גם שהוא ביקש ויזת עבודה לאיטליה. התקשרתי אליו לביתו ושאלתי אותו האם הוא סוכן מוסד. להפתעתי, הוא לא ניתק את הטלפון".

בית המשפט המחוזי מרכז התיר הערב (ד') לפרסום פרטים נוספים אודות הפרשה, מהם עולה כי האסיר, שבבעלותו הייתה גם אזרחות זרה, אמנם הוחזק תחת זהות בדויה בנסיבות ביטחוניות, אך משפחתו קיבלה הודעה מידית על דבר מעצרו.

הוא יוצג "בכל ההליכים שנוהלו בעניינו" על ידי עורכי הדין רועי בלכר, משה מזור ובועז בן-צור, ולטענת המדינה זכויותיו נשמרו. לפי המסמך, "ההליכים בעניין האסיר לוו על ידי הגורמים הבכירים במשרד המשפטים, וזכויות הפרט של האסיר נשמרו, בכפוף להוראות הדין".

בהודעת הפרקליטות נכתב כי לפני כשנתיים נמצא האסיר מת בתאו. נסיבות מותו נחקרו על ידי השופטת דפנה בלטמן קדראי, נשיאת בית משפט השלום בראשון לציון, שקבעה לפני כחודש כי מדובר בהתאבדות. עם זאת, העבירה השופטת את התיק לבדיקת פרקליטות המדינה לצורך בדיקה היבטים של רשלנות במותו.