נפגשו. בנט ונתניהו
נפגשו. בנט ונתניהופלאש 90

קצת מוזר להיות נפתלי בנט בימים טרופים אלו. מזמינים אותך לפגישות בלי שאתה יודע, מציעים לך הצעות ואתה כלל לא מקבל אותן.

זה מה שקרה לנפתלי בנט בשבועיים האחרונים וזה מביך, באמת. תחילה שמע בנט בכל אמצעי התקשורת שהוא מוזמן לפגישה בתחילת השבוע אצל ראש הממשלה נתניהו. אלא שבאופן מוזר כלשהו, אליו, לנפתלי עצמו, איש לא התקשר על מנת להזמין אותו ולהודיע לו מתי תתקיים הפגישה. בנט, שהתראיין פעמיים במהלך אותן יממות שחלפו מאז פרסום דבר הפגישה בתקשורת ועד שקיבל את שיחת ההזמנה המיוחלת, נאלץ להודות מעל גלי האתר שאין לו מושג מתי הוא הולך להיפגש עם ראש הממשלה. מביך.

בפעם השנייה קרה אותו דבר ביום שלישי השבוע. בבוקרו של יום קמו בבית היהודי והופתעו לגלות בעיתון "ישראל היום" שקיבלו הצעה משופרת מאוד מאנשי הליכוד, אולם היא מותנית בתשובה מהירה לפיה הם נכונים לחתום על הסכם קואליציוני. ההפתעה היתה רבה משום שאיש מצוות המו"מ של המפלגה לא קיבל הצעה של ממש לידיו. בערב צפו בבית היהודי בחדשות ערוץ 2, וגילו להפתעתם שההצעה אפילו השתפרה, בעוד הם כלל לא קיבלו הצעה כזו לידיהם. את ההצעה קיבלו בסופו של דבר בבית היהודי רק במהלך יום רביעי, למעלה מיממה אחרי הפרסום הראשון שלה בתקשורת.

בניגוד לפגישה עם ראש הממשלה, שבה לא כל כך משנה כיצד מתנהלת ההזמנה פגישה בכל מקרה צריכה להיות, בנוגע להצעות במשא ומתן הדרך חשובה לא פחות מהתוכן. הסיבה לכך היא נסיונם העגום של אנשי האיחוד הלאומי מהמשא ומתן הקואליציוני לקראת הרכבת ממשלתו הנוכחית של נתניהו. אז התנהל דיאלוג רציף בין נציגי האיחוד הלאומי ובין נציגי הליכוד, כשבליכוד מעניקים לכל אורך הדרך לאיחוד הלאומי את התחושה שהנה הנה נחתם עמם הסכם קואליציוני. הערוצים נשארו פתוחים אולם צוות המו"מ הבין בשלב כלשהו שמישהו בליכוד איננו מעוניין להביא את המשא ומתן לקראת חתימה. מה שהעיד על כך היתה דרך ההתנהלות לא פחות מתוכן הדברים. בסופו של דבר התוצאה ידועה לכולם, אנשי האיחוד הלאומי חיכו ליד הטלפון ונתניהו הרכיב ממשלה בלעדיהם.

בבית היהודי יודעים שנתניהו איננו מאוהב בהם ובעומד בראשם, נפתלי בנט. לא מדובר בסוד ונדמה שאיש איננו מנסה להסתיר זאת. הדרך לממשלה עוברת ממילא דרך יצירת מצב שבו נתניהו יזדקק לבית היהודי. ההזדמנות הזו נוצרה כאשר התברר שגם מפלגתו של לפיד, יש עתיד, זקוקה למנוף לחץ על ראש הממשלה, על מנת שלא ישאיר אותה בחוץ ויגרום לה להתפורר באופוזיציה כפי שקרה לקדימה. שיתוף הפעולה בין המפלגות הוא קריטי, משום שאחרת כל אחת מהן עלולה לגלות שכל המשא ומתן עמה היה לא יותר מאשר פעולת הסחה.

אותם גורמים בסביבת הבית היהודי שלא מבינים הבוקר מדוע דחה בנט את הצעתו הנדיבה של הליכוד, מוזמנים לפנות לאנשי האיחוד הלאומי ולשמוע את התשובה. כעת נראה שהניסיון הנוכחי ליצור "הפרד ומשול" במו"מ הקואליציוני נכשל, אולם צפויים לנו עוד כשבועיים עד חודש של ספינים בלתי פוסקים עד שנראה את שרי הממשלה החדשה מתייצבים על הדוכן ונשבעים אמונים.