הסרט העלילתי 'זוהר הרקיע' המספר את סיפורו של פרח טייס שנקרא עם חבריו לאימון הכנה לקראת ההתנתקות, ממשיך להתפרסם ברחבי הארץ.

במוסדות חינוך רבים ראו בסרט הזדמנות מיוחדת לדון בנושא כאב הגירוש לא רק ממקום של כאב ומשבר שחוו המתיישבים אלא ממקום של דיון על הזהות, על המאבק הערכי לדמותו ולמטרתו של עם ישראל וצה"ל.

לא פעם, תוך כדי דיון המתקיים לאחר הקרנת סרט, קם לפתע אחד מהצופים ומספר את סיפורו האישי. באחד מיישובי גוש עציון סיפר אחד מהם, "אצלי הגירוש זה לא אירוע שהיה. אצלי הגירוש זה פצע פתוח. אני שירתתי בגדוד סדיר לוחם ונשלחתי עם חבריי לחסום מתיישבים שניסו להגיע לחומש כדי להיאבק.

"כאשר עמדתי עם שאר החיילים 'פנים אל פנים' מול המתיישבים נשברתי ופתחתי בריצה אל השדות הסמוכים. מאז התמונות צצות לי מידי פעם מול הפנים, כאשר אני עובר באזור קדומים אני רואה מול עיניי את המתיישבים אותם הייתי צריך לחסום ופורץ שוב בבכי", סיפר בהתרגשות.

בסיום סיפורו האישי פנה הצופה אל חבריו ואמר 'אני לא יכול למלא פקודה כזאת בשום פנים ואופן למרות שאני נגד סירוב פקודה', "הצפייה בסרט הייתה אצלי חוויה מתקנת שמאפשרת לעכל מחדש את כל מה שעברתי".

בעונת ההקרנות השניה שנפתחה בתל אביב בחודש כסלו ומסתיימת במוצאי השבת הקרובה בהיכל התרבות בנתניה, נערכו 30 הקרנות בכל רחבי הארץ ממצפה רמון שבדרום דרך יישובי הנגב המערבי, תל אביב, פתח תקווה, ירושלים, כפר חסידים ועד קרית שמונה שבצפון.

בני גל, מפיק הסרט מספר, "הייחודיות של עונת ההקרנות השנייה הייתה בכך שבמרכזה של העונה נמצא כמובן יום גוש קטיף וצפון השומרון במערכת החינוך. במהלך השבועיים שקדמו ליום זה הקרנו את 'זוהר הרקיע' באולפנות, ישיבות תיכוניות, מכינות קדם צבאיות וישיבת הסדר. כאשר לאחר כל הקרנה התקיים דיון או פאנל בשאלות שהסרט מציף".

לדבריו, למרות שהוגבל זמן הדיון לשעה, בדרך כלל התלמידים רצו להמשיך ולדבר ובמוסדות רבים הדיון נמשך קרוב לשעתיים ואפילו שעתיים וחצי, "לנו כמפיקים של הסרט הייתה חוויה מיוחדת מאוד לפגוש את בני הנוער. בני הנוער שלנו דנים ברצינות רבה ובאכפתיות גדולה על הזהות היהודית של צבא ההגנה לישראל, על התמודדות במצבי משבר ערכי, מה תפקידו ומה מטרתו של צה"ל".

אחד מראשי האולפנות סיפר, "משנה לשנה אנו פשוט 'שוברים את הראש' ביום גוש קטיף, אנחנו כמחנכים מתמודדים עם בעיה חינוכית לא פשוטה- קיים חלק לא קטן מהתלמידות באולפנה שלא חוו את הגרוש ולכן לא תמיד מרגישות שיש רלוונטיות לנושא כיום. 'זוהר הרקיע' יוצר את החיבור בין התלמידות לבין משבר ההתנתקות- הסרט ממחיש עד כמה משבר זה הינו רלוונטי לנו היום כמעט שמונה שנים אחרי, המאבק טרם תם".

"דמותו של אדם היא הדוגמא האישית עבורנו כרבנים במכינה קדם צבאית! בעיני זה בדיוק המסר שאני רוצה שתלמידי יפנימו: 'אינני מסוגל לפנות יהודים גם במחיר של  הדחה מקורס טייס וגם במחיר של ישיבה בכלא, יש מעשים שפשוט לא עושים!'" אמר ר"מ במכינה קדם צבאית בדרום הארץ בדיון עם תלמידיו לאחר הצפייה בסרט.

תלמידים במכינה קדם צבאית אחרת אמרו, "הקשבנו בתשומת לב מרובה לויכוח הפוליטי בין נפתלי בנט לראש הממשלה נתניהו בנושא סרוב הפקודה ויצאנו מבולבלים עד הצפייה ב'זוהר הרקיע', הסרט פשוט העניק לנו חוט שדרה בתוך הבלבול הגדול, עכשיו האמת ברורה לנו. אנו יוצאים לצבא מתוך מסירות ושליחות גדולה לשמור על עם ישראל ופשוט לא נעשה מעשים כנגד העם היהודי".