כבל: כשהגשתי שאילתא בפרשת האסיר X...

ח"כ איתן כבל (עבודה) דורש להקים ועדת חקירה חיצונית ובלתי תלויה שתבדוק את פרשת מאסרו והתאבדותו של "האסיר X".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ו' באדר תשע"ג

כבל: כשהגשתי שאילתא בפרשת האסיר X...-ערוץ 7
"נכשלנו". ח"כ איתן כבל
פלאש 90
חבר הכנסת איתן כבל טוען כי שלח שאילתא בעניינו של "האסיר X" לשר לביטחון פנים לפני יותר משנתיים.
 
בתגובה התבקש על-ידי גורמים ביטחוניים בכירים שלא לעסוק בנושא.
 
"כשהזמן חלף ושום תשובה לא התקבלה גם לאחר שהפעלתי לחץ לקבל אותה, ולאחר שהגברתי את לחציי על המערכת לתשובות, קיבלתי באופן לא שיגרתי פנייה מגורמים ביטחוניים בכירים ביותר לוותר על קבלת התשובה לשאלותיי", סיפר ח"כ כבל.

לדבריו גורמי ביטחון אמרו לו כי הפרסום או התעסקות בנושא עלול לגרום לנזק כבד ובל ישוער, הן למערכת הביטחון והן ליחסי החוץ של ישראל.  "אודה שהיה לי קשה מאוד לקבל תשובה שהיא בעצם איננה תשובה שלא רק שסוגרת את הגולל על השאילתא אלא יותר מכך היא סוגרת אפשרות שעומדת בפניי לחשוף סיפור" .

כבל הוסיף כי "אני שלא נוהג לוותר, מצאתי את עצמי מתלבט קשות כיצד עלי לנהוג, האם להתעקש לקבל תשובות כמתחייב במדינה דמוקרטית וכמתחייב מתפקידי, או להיאלם אל מול הטיעון הקשה והמחייב, שכל חשיפה או התעסקות בעניין תגרום כפי שהם ציינו לפגיעה בביטחון מדינת ישראל וביחסי החוץ שלה.

"לאחר התלבטות ארוכה עם עצמי בלבד, כיאה לעיסוק בשאלות כאלה, הודעתי לאותם גורמים ביטחוניים שאני מוותר על קבלת התשובות לשאלותיי", סיפר.

בדיעבד אומר כבל שאינו מצטער כלל על האופן בו נהג: "זה היה פועל יוצא של אהבת העם והמולדת ושל הבנתי שיש גם מקרים בהם ביטחון המדינה גובר על זכותי ועל זכות הציבור לדעת. אני לא אדם שמקבל אוטומטית כל תפיסה של מערכת הביטחון, אך גם אינו קופץ באופן אוטומטי ויוצא נגד המערכת. אני דוגל בתפיסה אחראית השופטת כל מקרה לגופו ואינני חש שום צורך להתנצל על כך".  

כבל קורא להקמת וועדה, "בעקבות חשיפת הפרשה, אין לי צל של ספק שהיא צריכה להיחקר ולהיבדק על ידי גורם חיצוני בלתי תלוי משום שאסור בשום פנים ואופן שתתקבע בחברה תחושה שהמערכת עושה מעשים חמורים שיכולים להגיע עד העלמת אנשים, כשהסיפור הזה מעיד על הכלל ואינו יוצא דופן.

חשוב להדגיש שככל שהשנים חולפות ואני נחשף למידע אם כחייל ואם כחבר בוועדת החוץ והביטחון ובעיקר בוועדות המשנה הסגורות שלה האמון שלי במערכות אלה הולך ונסדק עד שהוא מחשב להישבר. אין ספק שחשיפה של פרטים מהפרשה לא הקלו על תחושותיי ובמידה רבה רק הרחיבו את הסדק".

"הפרשה הנוכחית חייבת להוביל לטלטלה מערכתית בכל זרועות הביטחון שלצערי למרות שמשרתים בהן הטובים ביותר, הרי בכל הנוגע לתפיסת המרחב התקשורתי מתגלה שמרנות או בורות או שניהם גם יחד. בחורינו אולי לא שמו לב, אך העולם השתנה ומשתנה באופן קיצוני והרשתות החברתיות עושות שמות בכל הנוגע לשמירת מידע וחשיפת מידע. בכל רגע נתון וכמעט מכל נקודה בעולם ובזמן אמת נחשפים סיפורים כאלה ואחרים לכל העולם. כל מחזיק מכשיר חכם הוא כתב או פרשן וכללי המשחק אל מול התקשורת הישנה לא עושים רושם על מי שפועל במרחב של הרשתות החברתיות".