ישראל ליבמן
ישראל ליבמןדוד הוכברג

ישראל ליבמן, מנכ"ל מקימי, מברך על הצעת החוק של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, לשדרג את בנק הדואר, "זה הבנק היחיד שלא מוכר אשליות בלי כיסוי. זה בנק שלא יעשוק את העניים ואת מעמד הביניים, בנק שלא מוכר אשליות ללקוחותיו ולא מנסה לחייב אותם בסכומים שהם אינם יכולים לעמוד בהם. הגיע הזמן שמדינת ישראל תיתן צ'אנס לתחרות בין הבנקים, שתייצר מודל לבנקאות מסוג אחר, בנקאות חברתית ומתחשבת".

לדבריו צריך לעשות עם הבנקים את מה שכחלון עשה בשוק הסלולר, "היעדר תחרות בארץ מאז שנת 1972 בתחום הבנקים בארץ, הובילה לעלויות גבוהות יותר בעמלות ובאשראי בעיקר לעסקים קטנים ומשקי בית.

ייחודיותו של בנק הדואר היא בהיותו בנק 'עממי'. כזה שמאפשר לכל מאן דהו ליהנות משירותי בנקאות. נוסף לכך, בנק הדואר הינו בבעלות ממשלתית וכל פעולותיו נתונות לפיקוח משרד התקשורת. שירותי האשנב לתשלומים ניתנים ללא עמלה בניגוד לבנקים המסחריים האחרים ויתרונו הגדול הוא בכך שהבנק אינו מספק אשראי. חשבונות העובר ושב של הבנק אינם יכולים להיות במשיכת יתר, אפילו אם שקל אחד בלבד חסר למילוי העסקה, כרטיס ה'דיירקט' יחסום את הפעולה. דבר זה כשלעצמו הוא חיובי ביותר. אנשים המחזיקים כרטיסי דיירקט אינם מתפתים לחיות מהאשליות שמתקבלות יחד עם כרטיס האשראי הרגיל. המילה "בתשלומים" שמשמעה- לחיות ממה שאין, נמחקת לחלוטין, והאדם "נאלץ" לחיות רק ממה שיש. משפחות רבות בישראל כבר הבינו שבנק הדואר הוא ה"בייביסיטר" שישמור עליהם מליפול לאשליה הזאת".

ליבמן אומר שבנק הדואר מאפשר גם לאנשים שפשטו את הרגל לנהל חשבונות בלי חשש, "בנק הדואר מוכר ברשויות ההוצאה לפועל שהוא בנק ללא 'מינוסים'. ולכן משפחות שנפלו בפשיטת רגל להוצאה לפועל, מקבלות היתר להשתמש בבנק הדואר בפעילותם השוטפת. דבר שמקל עליהם מאוד כאשר חשבונות הבנק מוגבלים ומעוקלים, ובמקום לרוץ להתחנן בפני בני המשפחה שיאפשרו את כניסת המשכורת לחשבונם כתחנת מעבר עד שיגיע אל יעדו, האפשרות להעביר את הקצבאות דרך בנק הדואר מאפשרת לאדם שכזה לנשום".