בית משפט. אילוסטרציה
בית משפט. אילוסטרציהפלאש 90

סגנית נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, שרה גדות, קבעה בעתירתו של מבקש מקלט אזרח קמרון, כי לא ניתן לדחות בקשת מקלט בעילה של חוסר אמינות בלי לערוך למבקש המקלט ראיון מקיף.

האזרח הקמרוני, אשר נכנס לישראל באמצעות אשרת תייר, הגיש בעודו בארץ בקשה לקבל מקלט מדיני בטענה שהשתייכותו לארגון אנטי ממשלתי בקמרון חושפת אותו לסכנות.

לדבריו, הוא היה היה חבר בקבוצה פוליטית בשם "ארגון זכויות הצעירים הקמרוני". הוא נעצר, לטענתו, ע"י המשטרה ונמצא ברשותו כרטיס החבר שלו בארגון.

לטענתו, הוא נלקח במכונית מבלי לדעת לאן, הוא נכלא והוכה באופן אנוש ואחת משיניו נעקרה ללא הרדמה או טיפול רפואי לצורך עינויים לשמם. כשחזרה הכרתו הוא מצא את עצמו בבית חולים, בעוד השוטרים שוחחו עם הרופא ברח ופנה לכנסיה, שם פגש כומר אשר אפשר לו למצוא מקלט בכנסיה. הקמרוני הוסיף כי שהה בכנסיה וקיבל מידע כי מאז ברח מבית החולים החלו לחפש אחריו. בעקבות כך הוא הגיש את הבקשה, בה טען כי אינו יכול לשוב למדינתו עקב חברותו בארגון ועקב היותו מבוקש כתוצאה מחברות זו.

רשות האוכלוסין וההגירה החליטה לדחות את הבקשה על הסף בטענה שמדובר בבקשה לא אמינה. אולם, השופטת קבעה כאמור, כי על פי החוק דחיית בקשה בעילה שכזו חייבת לבוא לאחר ראיון מקיף עם המבקש, ראיון שמעולם לא התקיים.