נפתלי בנט ויאיר לפיד
נפתלי בנט ויאיר לפידצילום: פלאש 90

נתוני "מדד השלום" של המכון הישראלי לדמוקרטיה מעלים, כי רוב הציבור היהודי (57%) מרוצה מתוצאות הבחירות האחרונות, (שיעור ה"מרוצים מאוד" מכלל זה הוא 6.2%).

פילוח התשובות לשאלה על שביעות הרצון מתוצאות הבחירות על פי הצבעה מפלגתית (לגבי מפלגות שעברו את אחוז החסימה) מראה כי שיעור המרוצים הגבוה ביותר מצוי בקרב בוחרי "יש עתיד" (74%) ו"הבית היהודי" (72%).

נציין כי אלו הן שתי המפלגות החדשות ששיעור המצביעים עבורן היה גבוה מהצפוי על פי מרבית התחזיות. אחריהן ניצבות לפי סדר יורד של שביעות הרצון: התנועה והליכוד ביתנו (61%), מר"צ (48%), עבודה (46%), יהדות התורה (44%), ש"ס (36%) וקדימה (0%).

בקרב המצביעים הערבים התמונה שונה – כאן הרוב (54%) מן המשיבים אמרו כי הם אינם מרוצים מתוצאות הבחירות.שלמים עם ההצבעה האישית. בתשובה לשאלה אם "כיום, לאחר שידועות כבר תוצאות הבחירות, היית מצביע עבור אותה מפלגה שהצבעת?" 83% בציבור היהודי ענו שהם בטוחים או שהם חושבים שכן (השיעור המקביל בציבור הערבי היה 75%). פילוח לפי הצבעה (ציבור יהודי) מראה כי השיעור הנמוך ביותר שהיו מצביעים עבור אותה מפלגה מצוי בקרב מצביעי "התנועה" – 64% בלבד."האם בבחירות האחרונות היתה מפלגה שהעדפת ביותר, אך לא הצבעת עבורה כי הערכת שהיא לא תעבור את אחוז החסימה והקול שלך יתבזבז?" רוב חד משמעי (84%) מהמשיבים היהודים אמרו אמנם כי לא הייתה מפלגה כזו, אך עדיין נותר אחוז לא מבוטל של מצביעים שייתכן שאם היו מצביעים עבור המפלגה שאותה הם מעדיפים באמת, היא הייתה מצליחה לעבור את אחוז החסימה. בעניין זה התמונה בציבור הערבי דומה מאוד – 80% ענו שלא הייתה מפלגה כזו.בניגוד לעמדות הפרשנים בתקשורת, רוב ניכר בציבור היהודי טוען כי החלטתו עבור איזו מפלגה להצביע הושפעה יותר מהרעיונות של המפלגה (54%) מאשר מהמנהיג העומד בראשה (כ 24%). בקרב מצביעי מר"צ נמצא השיעור הגבוה ביותר שהצביעו לדבריהם על פי רעיונות (90.5%) והשיעור הנמוך ביותר בקרב מצביעי הליכוד ביתנו (29.5%). ההתפלגות בקרב המרואיינים הערבים הייתה דומה מאוד – 53% טענו שהצביעו יותר על בסיס רעיונות ו17% - על בסיס המנהיגים.מצביעים על נושאי פנים. בחינה של התשובות שנתנו המרואיינים היהודים באשר לשיקולי ההצבעה שלהם מראה כי חשובים כיום יותר נושאי פנים: דת, חברה וכלכלה (51%) מאשר נושאי חוץ וביטחון (22.8%). גם כאן התמונה בציבור הערבי דומה – 46% הצביעו בעיקר על נושאי פנים לעומת 29% בעיקר על נושאי חוץ וביטחון.פילוח לפי הצבעה (ציבור יהודי) מראה כי את החשיבות הרבה ביותר לנושאי חוץ וביטחון ייחסו מצביעי הליכוד ביתנו (54%) והתנועה (43%), בעוד שאת החשיבות הרבה ביותר לנושאי פנים ייחסו מצביעי "יש עתיד" (80%) והעבודה (65%).