לפגוש את הדוקטור. אמנות
לפגוש את הדוקטור. אמנותפלאש 90

בישראל של שנת 2013 נאמד אחוז הסובלים מפסוריאזיס בכ-3% שהם למעלה מ-100,000 ישראלים הסובלים מהמחלה הנחשבת עד כה לחשוכת מרפא.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ד"ר מרקו הררי, מומחה בינלאומי למחלה, על מחקר חדש שעשוי לשנות את היחס למחלה ואף להפוך אותה לניתנת לריפוי.

ד"ר מרקו הררי, מביה"ח "הדסה עין כרם" ומרצה ב-"אוניברסיטת תל אביב", מבכירי המומחים בעולם לטיפול בפסוריאזיס, מסביר כי עיקרה של השיטה החדשה הוא בכך שאינה מבוססת על תרופות אלא על שינוי אורח חיים לבריא יותר.

לדבריו הוא עצמו הצטרף למחקר לאחר שנוכח במאמציו של גיא להב, תושב ירושלים, שבגישה תמימה ובאמונה אישית האמין שניתן למצוא מזור למחלה ולא על ידי משחה או כדור תרופתי. לאחר מחקר קטן וראשוני התברר שאכן יש ממש בהערכות ואצל מרבית החולים התגלו תוצאות טובות שאינן מסתכמות בהקלה על החולים אלא בריפוי של ממש.

לדבריו זו הפעם הראשונה שבה הוא רואה מענה של ממש למחלה, וגם אם מדובר בקבוצה קטנה של משתתפי המחקר הרי שמדובר בבסיס לקראת הבאות, ובהמשך יתקיימו מחקרים בהיקפים גדולים יותר בפיקוח של מנהלי מחלקות מהארץ ומחו"ל על מנת לאשש שאכן נמצא פתרון למרבית המקרים של פסוריאזיס.

על המחלה עצמה אומר ד"ר הררי כי " הרפואה המודרנית עדיין לא יודעת להצביע על גורם כזה או אחר שבהכרח הוא זה שגורם להתפרצות המחלה. מה שכן ידוע לנו, הוא שמדובר במחלה בעלת רקע גנטי משום ש-1/3 מהחולים בקרוב, מדווחים על קרוב משפחה מדרגה ראשונה הסובל אף הוא מפסוריאזיס".

לדבריו ידוע על קיומו של קשר בין כשל במערכת החיסונית לבין התפרצות התסמינים.

כאמור הפתרון המדובר כולל שינוי בדפוסי חיים כגון הפחתה בקפה, הפחתת סוכרים, איזון בכולסטרול, פעילות גופנית וכיוצא באלה. באשר לטענת חולים רבים שלא יוכלו לעמוד בשינוי קיצוני של אורח חייהם אומר ד"ר הררי כי רמת המוכנות לשנות הרגלים משתנה על פי היקף המחלה והשפעותיה. יש מי שתסמיני המחלה אינם נראים בשל מיקומם וגודלם הרי שאצל אחרים הם מהווים מכשול לקיום אורח חיים נורמטיבי, ואדם כזה יהיה נכון לחולל גם את השינוי הבריא יותר לאורח חייו.

את פרטיה של שיטת הטיפול החדשה יכול כל אדם למצוא ברשת האינטרנט, מציין ד"ר הררי. די בהקלדת שמו של הטיפול כדי למצוא את הצעדים הראשונים לפתרון. "השיטה שנקראת T.M.S.T – Trio Mineral System Treatment. היא מאזנת את רמת החומציות וחיידקי המעי הידידותיים ובכך מאפשרת פירוק תקין של חלבון וספיגתו, בנוסף להפסקת ההפרשה הציטוטוסקית. במקביל, מקלה T.M.S.T  גם על הכבד שאינו נדרש עוד להתמודד עם סילוק רמות עודפות של רעלנים. היא משפרת את חילוף החומרים ותהליכי סילוק הרעלים בכבד ומאפשרת תפקוד בריא של הכבד והזרמת דם נקי למחזור הדם. השיטה של "MineralMor" מפחיתה את רמות ההיסטמין והחומרים מעוררי הדלקת, כתוצאה מכך, הדלקת וגידול היתר של תאי העור העודפים נעלמים", מסביר הררי.

כאמור, עד כה בוצע המחקר על מספר מצומצם של חולים, אך התוצאות העלו כי מעל 75% מהחולים שהשתתפו במחקר הראו שיפור ניכר במצבם על פני טווח הזמן בו התבצע המחקר. בנוסף מציין הררי כי נבדקה בשלב מאוחר יותר השפעה מאוחרת יותר של השינוי באורח חייהם והתברר כי השיפור נמשך לאורך זמן.