כצל'ה
כצל'ה פלאש90

ח"כ לשעבר, יעקב כ"ץ (כצ'לה), חושף בראיון לגליון 'שביעי' את משנתו, את תחושותיו כלפי אריאל שרון, מספר על החיים הפוליטיים, על פעילותו הציבורית ומדוע הוא הוכתר כחבר הכנסת שטס הכי הרבה לחו"ל.

אריק שרון

"געגועים לאריק שלי, אריק של הצבא והיצירה, אהבה ושמחה גדולה על שעשה בעבר עבור המדינה באופן כללי ועל הצלת חיי באופן פרטי, וכן על הזכות שהיתה לי לעמוד לצידו בימי בנייה והקמה. אך צער גדול ועמוק על המהלכים האחרונים בחייו שהביאו לחורבן ולחילול ד' גדול".

מקור ראשון

"הרבה מן הכותבים בו חיוביים".

החיים של אחרי הכנסת

"חופשי ומאושר".

 האיחוד הלאומי

"עבר זמנו – בטל קרבנו".

ביבי

"רב הסתום על הנגלה". 

עמנואל שילה

"עורך העיתון 'בשבע' מיום מהקמתו".

עיתון מעריב

"מקווה שבן-צבי יעלה את העיתון על דרך המלך". 

עוצמה לישראל

"עם ישראל אכן זקוק לעוצמה גדולה וטוב שהדבר נעשה - ע"י החיבור שב"ה הצליח בין האיחוד הלאומי והבית היהודי".

בנט

"בן ארבעים לבינה. מתפלל שהבית היהודי – האיחוד הלאומי בהנהגתו בשנים הקרובות יצליח כפי שהצליח בבחירות".

אהבה

"אהבה גדולה לבורא עולם שנתן לנו את הזכות להיוולד בדור הגאולה הזה ולהיות שותפים בקיבוץ גלויות, בבנין העם התורה והארץ, למען הדורות הבאים".

עמונה

"בע"ה מאפילה לאורה ומאבל ליום טוב".

עלוני שבת

"אי אפשר בלעדיהם".

הרבנית מלמד

"אשת חיל, גיבורת חיל. שותפה מרכזית בהתחדשות התקשורת הלאומית והמקורית של בית ישראל סבא במדינת בישראל".

איזה עלוני שבת אתה קורא?

"מרפרף ברבים מהם".

מה דף הבית שלך?

"ערוץ 7".

מי החבר הטוב שלך?

"אשתי תמי".

מה הבילוי המועדף עליך?

"לימוד בעיון של הדף היומי יחד עם קריאה חוזרת ונשנית של ההסטוריה בכלל וההסטוריה היהודית בפרט".

השיר שתמיד יעשה לך טוב. ולמה? 

"'אני מאמין בביאת המשיח'. כי הוא שיר מאתגר, הוא תמיד מזכיר לי שטרם הגענו אל המנוחה ואל הנחלה בצורה מושלמת. הוא דורש מאיתנו מאמצים רבים להגשים אותו".

מי הרב שלך? 

"הרב זלמן ברוך מלמד שליט"א".

מי הדמות שהכי השפיעה עליך?

"הרב צבי יהודה הכהן קוק זצוק"ל".

סוג מכשיר הטלפון שנמצא אצלך יום יום.

"בלק-ברי וגלאקסי".

משפט שאתה לוקח איתך לכל מקום.

"בונים תורה, בונים מדינה, ב"ה".

משהו שאתה בז לו.

"בז לפוליטיקאים שלמרות שהם נראים גדולים הם קטנים ומושחתים".

הוכתרת בתקשורת כשיאן הטיסות לחו"ל, בתור חבר כנסת.

"מה שלא יודעים הוא שמעולם לא טסתי על חשבון הכנסת, או על חשבון הציבור, ואף פעם לא על חשבון שעת עבודה מימי הכנסת. נסעתי תמיד רק על חשבון זמני הפרטי. כשטסתי, זה היה תמיד ברביעי בערב עם סיום עבודת הכנסת, ותמיד שבתי ליום שני בבוקר לנהל את ועדת עובדים זרים בכנסת שעמדתי בראשה".

"על שולחן הועדה יזמנו ודחפנו את בניית הגדר בדרום, פתיחת קורסי בנייה לישראלים, ועריכת רפורמה מקיפה בענף הסיעוד. בחו"ל כיתתי רגליי בשבת עם מקלי מבית כנסת אחד למשנהו ונתתי הרצאות בהתנדבות בשבח ארץ ישראל והעליה אליה. עשיתי זאת תמיד ואני ממשיך לעשות זאת גם היום. חציו של העם היהודי מתגורר עדיין לדאבון לבנו בחו"ל וגם אותו על נבחרי הציבור לשרת. תמיד לנתי בבתי חברים".

"בכלל, בכל 30 השנים בהן טסתי מאות פעמים לחו"ל כדי להביא תרומות למפעלי התורה החינוך וההתיישבות במדינת ישראל, כמעט מעולם לא לנתי בבית מלון. יש בי רתיעה מבתי מלון ומטיסה במחלקה ראשונה. לכן אי אפשר למצוא אותי שם אף פעם".

מישהו שאתה שונא.

"המידות המקולקלות שיש בי ואני חפץ לתקנם".

דבר שאתה לעולם לא תבין.

"איך זה שאנשים שרוממות המוסר ואהבת האדם,  החי והצומח בגרונם, מסוגלים לדבר על עקירת ארבעה דורות של יהודים בארץ ישראל. איך יתכן שבאבחת פה ויד הם מסוגלים להתמלא התנכלות ושנאה למאות אלפי אחיהם, להביא לשריפת בתי כנסיותיהם. זה בלתי נקלט".

המתנה שהיית רוצה לקבל.

"מתנות כהונה בבית המקדש שיבנה במהרה בימינו אמן".

הפולטיקאי שאתה הכי מעריך.

"ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר".

סיפור אישי שלא תשכח.

"הייתי בין הקצינים הדתיים היחידים בסיירת שקד. במלחמת יוה"כ חדר טיל דרך גופי, נפצעתי קשה והייתי כנראה כבר בעולם העליון. מפקדי הדגול תא"ל אמציה חן (פצי) ניסה להשאיר אותי ער וחי עד להנחתת המסוק שבא לחלץ אותי. פצי הקיבוצניק אמר לי: 'כצל'ה, יהיה בסדר, בעזרת השם'. מתוך הגסיסה אמרתי 'היה שווה להיפצע כדי לשמוע לראשונה את שם השם על שפתיך''.

מילה או ביטוי שאתה פשוט לא מסוגל לשמוע.

"הגדה המערבית".

הספורט המועדף עליך.

"כדורגל כשהייתי צעיר. בזקנותי – התעמלות".

מה אתה עושה כשאתה לבד?

"יושב, לומד תורה וקורא".

חלום רחוק.

"לראות את עם ישראל כולו שב למולדתו".

חלום קרוב.

"לראות שהציבור הבריא במדינת ישראל הולך ותופס את הנהגת המדינה".

פסימיות: דבר שהיית רוצה שיקרה אך אתה יודע שלעולם הוא לא יקרה.

"אין דבר כזה!".

אופטימיות: דבר טוב שלדעתך ברור שיתרחש מתישהו ואין מצב שלא

"שנראה את חזון הנביאים מתגשם כולו לנגד עינינו"..

מה המתכון לשלום בארץ? 

"השלום בנוי על השלמות שלנו. כשנהיה שלמים בדברים שאנו שואפים אליהם אז ישכון שלום".

קבלת מאה מיליון שקלים, מה היית עושה?

"יש לנו מוסדות רבים וארגונים רבים, של רווחה וחסד, בנייה, עשייה וחינוך שמאה מילון ₪ היו יכולים להועיל להם".

ומאה מליארד?

"מאה מיליארד ₪ הוא סכום לא ריאלי שרק יכול להיות לשימוש ציבורי להנהגת מדינה. כשנהיה בהנהגת המדינה אולי נחלק את תקציב המדינה בצורה יותר בריאה".

10 דברים שלא ידעתם (או שכן ידעתם) על יעקץ כ"ץ (כצ'לה)

1. כצלה מנגן במפוחית.

2. הוא הלחין מאות שירים.

3. להולדת נכדיו הוא מלחין שירים מיוחדים.  4 אלבומים יצאו לשוק.

4. הוא יזם חוק שיחייב להתקין חיישן ברכבים שיתריע על שכחת ילד ברכב

5. כצ'לה הינו בעל הוא תואר ראשון בהיסטוריה יהודית של האוניברסיטה הפתוחה.

6. כצ'לה למה ב'כפר הרואה', היכן שצולמה הסדרה הדוקומנטרית 'הישיבה' (ערוץ 10)

7. הוא החליט ללכת עד הסוף על הכיוון התורני ובחר ללמוד ב'מרכז הרב' לאחר מכן.

8. כצ'לה ממייסדי עיתון 'בשבע'.

9. סקופ: הבחור מתכנן לשדרג בקרוב את העיתון וכן את אתר האינטרנט של ערוץ 7.

10. כשכצל'ה היה עוזרו לענייני התיישבות של שר השיכון אריאל שרון, בממשלת יצחק שמיר, הוא בנה בירושלים וביו"ש בשנה וחצי(!) 60,000 יחידות דיור ובכך בעצם נקבעה לדורות מפת ההתיישבות כמאסיבית ובלתי הפיכה. הימים ימי העלייה ההמונית מרוסיה ולכן בנה כצל'ה באיש של אריק עוד 60,000 יח"ד ברחבי המדינה כולה.

11. כצל'ה לימד את עצמו באמצעות מורה פרטי: אידיש, אנגלית, רוסית וערבית. במהלך כהונתו בכנסת הוא דיבר עם כל דוברי הרוסית בכנסת בשפתם, ועם חברי הכנסת הערבים בשפתם. הוא חביבים של עובדי הכנסת הסדרנים דוברי הרוסית, שכן תמיד הוא התעכב לשיחות נפש איתם בשפה הרוסית.

12. בשנתיים האחרונות עוכב פעמיים מטוס בנמל התעופה בן גוריון בגלל כצל'ה. הקהילה היהודית בחו"ל שהזמינה את כצל'ה המרתה את פיו ורכשה לו כרטיס במחלקה הראשונה. כצל'ה סירב להתיישב במחלקה הראשונה. בשני המקרים קברניט הטיסה שלא הסכים לטוס ללא הח"כ העומד על מדרגות המטוס, נאלץ לקום ממקומו ולחפש מתנדב במחלקת העסקים שיסכים להתחלף עם כצל'ה ולקבל את מקומו במחלקה הראשונה. רק אחרי התחלופה יצא המטוס לדרכו.

מפקד האוגדה שצלח התעלה ביום השמיני למלחמה למודי קרבות המצרים הנחיתו 120 ליד גשר הגלילים בצד המערבי של התעלה יום קודם והקרב היה חיסול שלהם ע"י 12 לוחמי הסיירת הצלת כל תוכנית הפריצה שעליה התבסס צה"ל שעליו צה"ל עבר על גשר הגלילים.

תוכנית שיזם. פיקד עליה באופן ישיר מהמסוק הכיר אותנו אישית ופיקד עלינו אישית כששמע שכצל'ה נפצע נתן הוראה להנחית מסוק בשטח אש בניגוד להוראת מפקד חיל האויר.

הטייס הביא אותי לביה"ח ברפידים בשניות האחרונות.

סיפור ילדות שנחרת בזכרונך

גדלתי בבית של שני הורים אינטלקטואלים אבי דוד ז"ל היה מנהל חשבונות בשקם בעל תואר שני ואמי בתיה ע"ה היתה מורה בוגרת אוניברסיטה. אף על פי כן בשנות הצנע לא היה מה לאכול.

אחותי הקטנה רחלה (אשת ראש החמ"ד אברהם ליפשיץ) מחיספין היתה אוכלת תפוחים ואני את הקליפות. למרות זאת תמיד חשבנו שאנו הבית הכי שמח והכי עשיר. חשנו שלא חסר לנו דבר. למדנו להסתפק במועט. זה צריך ללמד כמה צריך להעריך את השפע היום.

שיעור חיים שלמדתי מאבי / אמי.

יום שישי, ט' בתשרי ה'תשל"ד. הייתי בחופשת שיחרור ובכוונתי היה לשוב וללמוד בישיבת מרכז הרב אצל הרב צבי יהודה. קיבלתי פקודה לקחת הפלוגה שלי ולרדת לתעלת סואץ בסיני. זו היתה הפעם ה-3 שנקראתי לרדת לסיני באותו שבוע. פעמיים ירדתי ושבתי על עקבותיי. היו ידיעות סותרות באותו שבוע אם תפרוץ מלחמה או לא. קמב"ץ היחידה היה בצלאל טרייבר, היום סמנכ"ל משרד הבטחון. בשעה 2-3 אחה"צ התקשר להודיע שעלי לרדת בשלישית. אלא שהפעם היה ברור שזה יהיה חילול שבת ויוה"כ. התלבטתי לרגע ושאלתי שאלות. כבר הייתי לבוש בחולצה לבנה. אמא אמרה לי: "אתה שואל שאלות? כשמקבלים פקודה לא שואלים שאלות!" את הבריאות של אהבת התורה, העם והארץ ומסירות הנפש ינקנו מבית אבא ואמא ואנו ב"ה ממשיכים בשרשרת גדולה של מוסרי נפש. כך מצאתי עצמי בקרבות חזית סיני במלחמת יום הכיפורים.

שכונת האולפנה

הרס השכונה הוא אחד הדברים ההזויים ביותר והכי לא מתקבלים על הדעת. כך חש כל מי שנפגש עם הסיפור הזה. אפילו רוה"מ אמר בתחילת הדרך שזו גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה. ההתמנגות המקולקלת של בית המשפט והעמידה הרופסת מולם של הפרקליטות, הממשלה והכנסת יבואו לתיקון רק בבנייה מחודשת והכפלתה דוקא במקום הזה. אולי בכך יהיה תיקון קטן לייסורים הקשים שהתייסרו רבים כל כך מהריסתה של שכונה 15 שנים אחרי שנבנתה. לא היה קורה בשום מקום אחר בעולם. זה יכול לקרות רק לעם שמוצא עצמו אחרי 2000 שנות גלות של התבטלות חולה מול הגויים.

מתי, אגב, ייבנו הבתים שהובטחו?

מקוים שמה שנתניהו הבטיח אכן יקיים. בשלב זה, למרות שחלפו 8 חודשים, כמעט שלא רואים בשטח, לא בנייה, לא יצירה ולא שום התקדמות. רק הרס וחורבן.

דעת תורה (בהחלטות פוליטות) ב"בית היהודי" - נוהל מחייב או המלצה בלבד?

דעת תורה רלוונטית למי שיש בו אמנות חכמים מובנית ועמוקה. כרגע זה לא נראה רלוונטי בבית היהודי. כרגע אין לבית היהודי לא רבנים ולא דעת תורה.

השיבה חזרה לפוליטיקה ולכנסת.

אם אקָרא לדגל שנית – הדבר לא יישלל לחלוטין.

אריק שרון - יש דין ויש דיין?!

אינני בורא עולם ולא בעל הדינים. בעין אנושית אני יכול רק לומר שגזירות הגירושים תמיד היו הדבר השני בחומרתו. גירושי אנגליה, ספרד ועוד היו תמיד ידועים לשמצה בתודעה היהודית. נכתבו עליהם קינות ונקבעו עליהם תעניות. איש לא האמין שנראה 10,000 יהודים מגורשים מביתם, בתיהם נהרסים ובתי כנסיותיהם נשרפים. במהלך הדורות לא יהיה איש שידע להסביר זאת בצורה נורמאלית. לחשוב שדבר כזה יכול להיות בעם ישראל, בארץ מיושבת, ע"י צה"ל, ובהתלהבות כזו – זה לא נתפס. כשרואים את עשרות אלפי הטילים שנורו משם ונחתו עלינו במשך השנים מאז הגירוש, זה מעמיק עוד יותר את הכאב ואת האופן השלילי שהגירוש הזה ייזכר בתולדות ישראל.

איך נולד השם כצ'לה?

בבני עקיבא. כך כינו אותי חבריי. יש לי אח בכור, תלמיד חכם גדול בשם הרב חיים כ"ץ שליט"א, מוסר שיעור כללי בישיבה בבית אל ור"מ בישיבת מרכז הרב. הוא הגדול והרציני היה נקרא כ"ץ, אז אני לעומתו נקראתי רק כצל'ה.

טוענים שעיתון בשבע גונן עליך לפני הבחירות, הסבר, הכחש, נמק בבקשה.

על מה לגונן?!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו