להחזיר את הכבוד ל"תלמיד חכם". קלדרון
להחזיר את הכבוד ל"תלמיד חכם". קלדרון צילום: פלאש 90

חברת הכנסת רות קלדרון, הבהירה הבוקר (שלישי) בראיון לתחנת הרדיו "קול ברמה", כי הדרישה לשוויון בנטל אינה מצטמצמת לנושא השירות הצבאי.

קלדרון התייחסה לנאום הבכורה שנשאה בכנסת, ואשר גרר ביקורת חריפה בציבור החרדי, וציינה כי "כשאנחנו מדברים על שוויון בנטל, כמו שאמרתי בנאום הבכורה הזה, גם אנחנו רוצים ללמוד תורה בשוויון של תנאים ותקציבים, ואנחנו רוצים שכולנו: ערבים ויהודים, חרדים, דתיים וחילוניים, כולנו ניתן שירות אזרחי וצבאי ובלימוד תורה שווה. כמו שאני כל חיי לומדת תורה וגם נתתי שירות צבאי, אני מאמינה שגם אחרים יכולים לתת שנתיים של שירות אזרחי או צבאי, איך שיותר מתאים להם תרבותית".

לשאלתו של המראיין, האם השוויון בנטל כולל גם נשיאה של החילונים בנטל לימוד התורה ענתה קלדרון, "כן, כן, אנחנו רוצים! אני לא יודעת איך אתם לא רואים אותנו. יש כבר מאות אלפים אנשים שלומדים, ולא לומדים באוניברסיטה בשביל תואר, לומדים תורה לשמה. לומדים את התורה כהשראה למשמעות בחיים שלנו. חלק מהאנשים הם אנשים הלכתיים בדרכים שונות וחלק מהאנשים הם לא אנשים הלכתיים אבל הם יהודיים. הם רוצים שהטקסט הזה שהוא חלק מהעבר שלנו, חלק ממי שאנחנו, יהיה חלק מעולמם".

"השאיפה שלי בכל אופן, וכאן אני לא מייצגת את יש עתיד, זה שהשם "תלמיד חכם", יחזור להיות שם של כבוד בחברה שלנו. כי רק המעטים והמעולים ומי שבאמת מוסרים את נפשם לתורה (...) אם הם באמת מעולים בתורה וזה מה שהם רוצים לעשות שתהיה להם האפשרות", הוסיפה קלדרון.